Örgü Market Filesi Yapılışı

Örgü Market Filesi Yapılışı

Sosyal Medyada Paylaşın

Pazar ve market alışverişlerinde küçük küçük çok sayıda poşet taşımak zor olabiliyor. Bu poşetleri tek tek elde taşımak yerine daha büyük boyutlu pazar ya da market fileleri kullanılabilir. Alışveriş filesi olarak da isimlendirilen bu eşyalar, hazır olarak satılabildiği gibi evde örgü ipleri ile de hazırlanabiliyor. Sizlerle bu yazımızda örgü market filesi yapılışı hakkında detayları paylaşacağız.

Örgü Market Filesi Yapılışı

Yılbaşından sonra pek çok büyük markette geçilmesi planlanan naylon poşet kullanmama uygulamasında her alışveriş sırasında ayrıca poşet parası vermemek için pazar arabası ya da file kullanabilirsiniz. Pazar arabası daha çok haftalık mutfak alışverişleri için semt pazarına çıkıldığında kullanılıyor. Daha küçük alışverişler için alışveriş filesi adı verilen küçük çantalar kullanılıyor. Bu alışveriş filelerini tığ ve uygun kalınlıkta ipler ile çok basit şekilde evde yapabilirsiniz.

Örgü market filesi için 4 numara tığ ve tığa uygun kalınlıkta ipler kullanabilirsiniz. İsterseniz tek renk olarak isterseniz renkli renkli olarak bu fileyi hazırlayabilirsiniz. Renk ve ipe karar verdikten sonra 6 zincir ile yuvarlak halka oluşturarak fileye başlayın. Yuva içine 9 adet ikili trabzan yapın. İkinci sırada bütün trabzanların tepesine iki adet trabzan yaparak artırma yapın. Üçüncü sırada yine aynı işlemi yaparak trabzan sayısını ikiye katlayın.

Dördüncü sırada 16 zincir çekip bir trabzan atlayıp batın. Yeniden 16 zincir çekip bir trabzan atlayarak batın. Bu şekilde sırayı bitirin. Üst sıraya geçmek için 8 zincir çekip en son uzun kirpiğin ortasına sık iğne ile sabitleyin. 14 zincir çekip yandaki 16 zincirli uzun yuvanın içine sabitleyin. Yeniden 14 zincir çekip aynı işlemi yapın. Bu şekilde devam edin. İstediğiniz uzunluğa gelince sap kısımlarını yapabilirsiniz.

Sap kısmı için 90 zincir çekip arada 3 adet büyük yuva atlayıp sabitleyin. Yeniden 14 zincir ile büyük yuvalara devam edin. 90 zincirin tam karşısına gelince aynı şekilde 90 zincir yapıp sabitleyin. Sap kısımlarının sağlam olması için resimdeki görüntüyü elde edecek şekilde zincir çekip sık iğneler ile sıkılaştırın.

Aşağıda örgü market filesi resimli anlatımı ve video anlatımını paylaşıyoruz. Daha detaylı olarak örgü filenin yapılışını inceleyebilirsiniz.

Örgü Market Filesi Yapılışı Resimli Anlatım
Örgü Market Filesi Yapılışı Resimli Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir