Kağıttan Kupa Yapımı
Kendin Yap Videoları

Origami Fincan Yapımı

Origami fincan yapımı çalışması ile renkli renkli kağıttan kupalar hazırlayabilirsiniz. Çok basit katlama, kesme ve yapıştırma işlemlerini yaparak hazırlayabileceğiniz bu kağıttan fincanları çocuklarınız ile oyunlarda kullanabilir, dekoratif olarak evinizin bir köşesinde bulundurabilirsiniz. Bir parça kağıt ile hazırlayabileceğiniz çalışmanın detaylarını yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Origami Fincan Yapımı

Origami fincan için renkli, düz ya da desenli kağıtlar kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kağıtların boyutlarını hazırlamak istediğiniz fincanların boyutlarına göre belirleyebilirsiniz. Kağıdın kare şeklinde olması yeterlidir. Çalışmada isterseniz beyaz kağıt kullanabilir, fincanı hazırlamadan önce kağıdı kendi zevkinize göre renklendirebilir, desenleyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kare şeklinde kağıt (15cmx15cm)
  • Makas
  • Sıvı yapıştırıcı

Origami Fincan Yapımı

Origami fincan yapımı için kare şeklinde bir adet kağıdı düz bir tezgah üzerine alın. İlk olarak ikiye katlayıp açın. Orta noktadan bir iz oluşturun bu şekilde. Sonrasında iz çıkarttığınız katlama yerine kadar aşağısından ve yukarısından kağıdı katlayın. Uzunlamasına bir dikdörtgen elde ettiğiniz kağıdı diklemesine önünüze alın. Yeniden enlemesine ortadan katlayın. Sonra yeniden orantılı sekiz iz çıkacak şekilde katlayın. Katladığınız kağıdın uçlarını birleştirdiğinizde yuvarlak olacak şekilde katlamaları ayarlayın. Kağıdı uzunlamasına önünüze aldığınızda tek katını açın ve ilk katlama yerinden düz şekilde kesin. Enlemesine kağıdı önünüze alın. Tek kat kalan yerin katlama kısımlarından makas ile kesikler atın. 8 kesikten en sonuncusunu keserek yerinden çıkarın. Enlemesine katladığınız kağıdın uçlarını sıvı yapıştırıcı ile yapıştırın. Alt kısmında kalan kesikli katlama yerlerini içe doğru katlayın. Her bir kata yapıştırıcı sürerek fincanın alt kısmını oluşturun. Keserek çıkardığınız kısımdan da bir parça hazırlayıp fincanın kulp kısmını yapabilirsiniz.

Kağıt fincan yapımı için kullandığınız kağıtlara göre isterseniz fincanların üzerine şekil çizebilir, isterseniz de isim yazabilirsiniz. Aynı çalışmayı çok kalın olmayan fon kartonları ile de yapabilirsiniz. Hazırlamak istediğiniz fincanların büyüklüklerine göre kare şekilde kağıt ya da fon kartonu kullanmanız gerekecektir.

Kağıttan fincan yapımının detayları için Youtube kanalımda yer alan videoyu izleyebilirsiniz. Videodaki görsel anlatım ile kağıdın katlama yerlerini daha iyi anlayabilir, daha kolay şekilde fincanı hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir