Origami Kitap Ayracı Yapımı

Origami Kitap Ayracı Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Origami, en kısa tabiri ile kağıt katlama sanatıdır. Kare şeklindeki farklı ebatlı kağıtları değişik şekillerde katlayarak şekil vermeye yarayan bu sanat ile birbirinden farklı kullanım gereçleri hazırlanabiliyor. Biz bu yazımızda sizlere en basit şekilde origami kitap ayracı yapımı çalışmasını anlatacağız.

Origami Kitap Ayracı Yapımı

Origami tekniği ile kitap ayracı yapmak için özel origami kağıtları kullanabilirsiniz. Kare şeklinde olan bu kağıtlar, renkli ya da desenli olabildiği gibi düz, beyaz renkte olabiliyor. İsterseniz origami kağıdı yerine normal bir A4 kağıdını kare şeklinde kesip kullanabilirsiniz. Daha sert olmasını isterseniz, fon kartonu ya da daha kalın yapılı kağıtlar da kullanabilirsiniz. Hazırlamak istediğiniz kitap ayracının yaklaşık 2 katı büyüklüğünde bir kağıt ya da ince karton parçası hazırlamanız yeterli.

Kağıttan kitap ayracı yapmak için ilk olarak kare şeklindeki kağıdı üçgen şeklinde ikiye katlayın. Uçlarının birbirine tam denk gelmesine dikkat edin. Ardından üçgenin katlanmış tarafı kendinize gelecek şekilde önünüze alın. Tepe, sivri kısmından kağıdı tutup tam orta, aşağı noktasına ucunu getirin. Yanlarından elinizle bastırıp aşağıda da bir üçgen oluşturun. Büyük üçgenin kenar uçlarından içe doğru kıvırın. Bu kıvırdığınız parçaları ortada oluşan boşluktan içeri koyup elinizle düzeltin.

Kağıttan kitap ayracınız hazır bile… İsterseniz hazırladığınız bu ayracı renkli kalemler ile süsleyebilir, renklendirme yaparak farklı bir ayraç haline getirebilirsiniz. Öndeki üçgen kısmına bir hayvan yüzü yapabilir, yukarıdan kulaklarını hazırlayıp takabilirsiniz.

Origami kitap ayracı yapım aşaması zevkli, kendisi ekonomik bir çalışmadır. Bu çalışmayı çocuklar ile birlikte yapıp el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Kendi kitap ayraçlarını kendileri hazırlayan çocuklar, bu sayede kitapları da daha fazla sevip kitap okuma alışkanlıklarını geliştirebilirler…

Origami kitap ayrıcı yapımının detayları için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir