Pamuktan Kuzu Yapımı

Pamuk Kuzu Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Pamuk kuzu yapımı okul öncesi çocukların severek yapacağı bir el işi çalışmasıdır. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte bu kolay çalışmayı yaparak el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Karton ve pamuk kullanılarak yapacağınız sevimli kuzu çocuk odası için güzel bir dekoratif süs olacaktır. İsterseniz tek bir kuzu yapmak yerine birkaç tane karton kuzu yapıp bunları birbirine tutturarak duvar süsü yapabilirsiniz. Bu çalışmayı denemek isterseniz pamuk kuzu yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Pamuk Kuzu Yapımı

Evde kartondan pamuk kuzu yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken kartonun üzerine bir el resmi, bir de buna uygun büyüklükte kuzu başı çizmek. Bu el kuzunun gövdesini ve bacaklarını oluşturacağı için uygulamayı zorlanmadan yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan karton varsa bunu kuzu yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Biz uygulamayı yaparken gerçekçi olması için pamuk kullandık. Siz isterseniz keçe, eva ya da kağıttan daire, üçgen gibi şekiller yaparak elin üzerini bunlarla da kaplayabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte fon kartonu
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Pamuk
 • Hareketli göz
 • Siyah keçeli kalem

Pamuk Kuzu Nasıl Yapılır?

Kısa sürede sevimli bir kuzu yapmak isterseniz aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • İlk olarak çocuğunuzun elini fon kartonunun üzerine koyarak kalem ile çizin. Çizdiğiniz eli makas ile güzelce kesin.
 • Fon kartonuna elin büyüklüğüne uygun bir kuzu başı çizin.
 • Pamuktan parçalar koparın ve bunları elinizde yuvarladıktan sonra elin üzerine yapıştırın. Parmakları pamuk ile kaplamadan boş olarak bırakın.
 • Karton ile yaptığınız kuzu başını baş parmağın ucuna yapıştırın. Hareketli gözleri yerlerine yapıştırdıktan sonra siyah keçeli kalem ile kuzunun ağzını ve ayaklarını çizin.

Tüm bu aşamalardan sonra kartondan pamuk kuzu yapımı tamamlanmış oluyor. Daha şık görünen bir kuzu yapmak isterseniz uygulamanın yapımında fon kartonu yerine eva veya keçe kullanabilirsiniz. El ve kuzu başını keçe ile yaptıktan sonra üzerine keçe topları ya da küçük ponponlar yapıştırarak güzel bir kuzu yapabilirsiniz. El ve başı eva ile yapıp, kaplamayı da simli eva ile yaparak güzel bir tasarıma imza atabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, pamuk kuzu yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Deneyecek olanlara kolay gelsin. Evde çocuğunuz içi güzel bir kumbara yapmak isterseniz bu konuda fikir sahibi olmak için daha önce paylaştığımız, pet şişeden kumbara yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir