Patates Kaç Dakikada Haşlanır

Patates Kaç Dakikada Haşlanır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Patates kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını öğrenerek bu sebzeyi kısa sürede ve vitaminini kaybetmeden pişirebilirsiniz. Patates haşlaması başta salata ve püre olmak üzere birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Patatesi içi su dolu bir tencereye koyarak herkes haşlayabilir fakat burada önemli olan süre ve lezzettir. Bildiğiniz gibi sebzeler uzun süre haşlandığı zaman içindeki vitaminlerin çoğunu ve lezzetini yitirir. Bunun yanı sıra mutfakta geçireceğiniz zaman da uzar. Bu ise acil durumlarda sıkışıklığa yol açabilir. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulduğu zaman, patates kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı da önem kazanır. Patates haşlamasını tam kıvamında ve kısa sürede yapmak için aşağıda vereceğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Patates Haşlama Yöntemleri

Patates kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı kullanılan yönteme göre farklılık gösterebilir. Bu konuda uygulayabileceğiniz iki yöntem mevcuttur. İlk pişirme yöntemi herkesin bildiği gibi patatesi içi su dolu bir tencerede haşlamaktır. Bu klasik yöntemin dışında bir de düdüklü de haşlama yöntemi vardır. Düdüklünün kapağı sıkı bir şekilde kapandığından ısı kaybı oluşmayacağı için haşlanma süresi de normalden daha kısa olacaktır. Şimdi biz asıl konumuza dönelim. Tencerede ve düdüklüde patates kaç dakikada haşlanır ona bakalım.

Patates Tencerede Kaç Dakikada Haşlanır?

Patates tencerede ortalama 25 dakikada haşlanmaktadır fakat kullanılan patatesler büyük ise bu süre biraz daha uzayacaktır. Bu süreyi kısaltmak için küçük patates kullanabilirsiniz. Bunları yıkadıktan sonra kabuklarını soyup küçük parçalar halinde doğrayarak haşlamanız halinde bu süre 15 dakikaya kadar inebilir. Patatesi bütün olarak haşlamak istiyorsanız bunu yıkadıktan sonra üzerine çatal ile birkaç tane delik açın. Bu şekilde buhar patatesin içine daha iyi işleyeceği için haşlama süresi de kısalacaktır. Haşlama yapacağınız patatesleri tencereye aldıktan sonra biraz tuz ekmeyi unutmayın. Patates tencerede kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını verdikten sonra bir diğer yönteme geçebiliriz.

Patates Düdüklüde Kaç Dakikada Haşlanır?

Patates düdüklüde kaç dakikada haşlanır? derseniz bu süre 5 dakikaya kadar inebilir. Bunun için yapmanız gereken patatesleri yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra iri küpler şeklinde doğramak. Doğradığınız patatesleri düdüklüye alıp, biraz tuz ektikten sonra üzerini kaplayacak kadar su ilave edin. Bu pratik yöntem sayesinde 5 dakika sonra patates haşlanmış olacaktır. Bunları düdüklüden alıp, suyunu süzdükten sonra hemen kullanabilirsiniz.

Kısa sürede patates haşlamak için “Patates Haşlamanın Püf Noktaları” konumuza da göz atabilir, bu bilgilerden de yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir