Patates Haşlamanın Püf Noktaları

Patates Haşlamanın Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Patates haşlamanın püf noktaları sayesinde siz de kısa sürede, lezzetli bir patates haşlaması yapabilirsiniz. Yemek ve salatalarda en sık kullanılan sebzelerden birisi olan patates aynı zamanda başta börek olmak üzere birçok hamur işi için de lezzetli bir iç harcıdır. Patates uzun sürede haşlandığı için bu konuda bazı sıkıntılar yaşanabilir. Öncelikle sebzeler uzun süre haşlandığı zaman vitaminleri azalır. Bunun yanı sıra kısıtlı zamanlarda yemek ya da salatayı yetiştirmekte sorun yaşanabilir. Bu tür problemleri en aza indirmeniz için yazımızda patates haşlamanın püf noktalarını paylaşıyoruz. Patates haşlamasını ağız tadı ile tüketmek için uygulayacağınız yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Patates Nasıl Haşlanır?

Patates suda kaynatılarak haşlanmaktadır. Bunun için yapılması gereken derin bir kabın içine su ve patatesleri alıp bunları yumuşayana kadar kaynatmaktır. Bu klasik yöntemin dışında patatesin daha kısa sürede haşlanması ve kabuklarının da kolay soyulması için yapabileceğiniz bazı uygulamalar mevcuttur. Aşağıda paylaşacağımız püf noktalarını uygulayarak patatesi hem kısa sürede hem de lezzetli bir şekilde haşlayabilirsiniz.

Patates Haşlamanın Püf Noktaları

  • Patates haşlaması yapmak için uygun patates seçimi oldukça önemlidir. Patatesin kısa sürede ve vitaminini kaybetmeden pişmesi için haşlamalık patates kullanmanız gerekiyor. Yani patates küçük olmalıdır.
  • Haşlanacak patates büyük ise bunu yıkadıktan sonra bıçakla birkaç parçaya böldükten sonra tencereye almalısınız. Böylece haşlanma süresini daha kısa tutabilirsiniz.
  • Patates haşlamanın püf noktaları arasında en önemlilerinden birisi de bunu küçük parçalara ayırmaktır. Haşlayacağınız patatesleri yıkadıktan sonra bunların kabuklarını soyup bıçak ile küp küp doğrayın. Bu şekilde patates normalden daha kısa sürede haşlanacaktır. Patatesi doğrarken bunun çok küçük olmaması gerekiyor. Aksi halde kaynama esnasında patates dağılabilir. Bu nedenle iri küpler halinde doğramaya dikkat etmelisiniz.
  • Patatesi haşlayacağınız tencerenin boyutu da önemlidir. Küçük bir tencere kullanırsanız bunun içinde patatesler sıkışık bir şekilde kalacağı için bazı yerleri pişerken, bazı yerleri diri kalabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için derin ve geniş tencereler tercih etmekte fayda var.
  • Bazen patateslerin içleri çiğ kalabilir. Bunu önlemek için patatesleri tencereye almadan önce bunların üzerine çatal yardımı ile birkaç tane delik açmalısınız. Bu şekilde kaynama sırasında buhar patateslerin içine tamamen işleyeceğinden içinin çiğ kalma riski ortadan kalkacaktır.
  • Patates haşlamasının lezzetli olması için bunu haşlayacağınız suyun içine biraz tuz ilave edin.
  • Patates haşlamasını bütün ve kabuklu olarak yapmayı düşünüyorsanız bunları ortadan ikiye kestikten sonra haşlayın. Böyle yaptığınız zaman hem patatesler daha kısa sürede haşlanır hem de kabukları daha kolay soyulur.
  • Patatesi kısa sürede haşlamak istiyorsanız bunu tencere yerine düdüklüde pişirebilirsiniz.

Yukarıda paylaştığımız patates haşlamanın püf noktaları sayesinde bu sebzeyi sağlıklı bir şekilde ve kısa sürede haşlayabilirsiniz. Patates haşlamak için uygulayacağınız yöntem bunu nasıl kullanacağınıza bağlıdır. Püre halinde kullanacaksanız patatesleri küçük parçalar halinde doğradıktan sonra kolay bir şekilde haşlayabilirsiniz. Salata olarak kullanacağınız patatesleri ise bütün halinde ve kabuklu olarak pişirmelisiniz. Haşlama süresini kısaltmak için de yukarıda bahsettiğimiz gibi patateslerin üzerine çatal ile birkaç tane delik açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir