Patatesli Barbunya Tarifi

Patatesli Barbunya

Sosyal Medyada Paylaşın

Patatesli barbunya, zeytinyağlı bir tarif olarak son derece sağlıklı ve lezzetlidir. Tek başına bile çok sevdiğimiz bu yemeği etli yapabildiğimiz gibi havuç ya da patates gibi sebzelerle birlikte de pişirebiliriz. Biz bugün zeytinyağlı barbunyayı içine patates katarak pişirdik. Lezzetli bir yaz yemeği olan bu tarifimizi denemenizi tavsiye ediyoruz. Yaz aylarında vereceğiniz yemek davetlerinde ve ramazanda iftar sofralarınızda bu güzel lezzeti de menülerinize dahil edebilirsiniz. Kolay yemek tarifi arayanlar için patatesli barbunya tarifi ve malzeme listesini aşağıda paylaşıyoruz.

Patatesli Barbunya Nasıl Yapılır

Patatesli Barbunya Malzemeleri

  • Yarım kilo barbunya
  • 1 tane patates ( eğer patates küçük ise 2 tane kullanabilirsiniz )
  • 1 tane kuru soğan
  • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tane et bulyon ( isteğe bağlı )

Patatesli Barbunya Yapımı

Barbunyaların içini çıkarın ve yıkadıktan sonra suyunu süzün. Soğanın kabuğunu soyun ve yemeklik olarak doğrayın. Patatesin de kabuğunu soyun ve küp küp doğrayın. Ön hazırlık aşamasının ardından patatesli barbunya yapımına geçebiliriz.

Yemeği pişireceğiniz tencerenin içine zeytinyağını alın ve yağ kızdıktan sonra içine soğanı ilave edin. Soğan sararana kadar soteledikten sonra tencereye barbunya ve patatesleri de alın, biraz yumuşayana kadar kavurun. Son olarak salçayı da tenceredeki malzemenin içine ilave edin. Birkaç dakika da bu şekilde kavurduktan sonra üzerini geçecek kadar su ilave edin. İçine et suyunu da katın ve sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Ocağın altını kapattıktan sonra patatesli barbunya yemeği servise hazırdır, afiyet olsun. Zeytinyağlı yemekler soğuk olarak da servis edilebilirler fakat içinde patateste bulunduğu için barbunyayı sıcak olarak sunmanızı tavsiye ediyoruz.

Patatesli barbunya yapımı bu şekilde olmaktadır. Yemeğin sulu olmasını isteyenler suyunu daha fazla koyabilirler. Barbunya yemeği yazın tüketilebilecek en hafif yemeklerden olduğu için rahatlıkla yapabilirsiniz. Yanında ayran ve pilav ile birlikte servis ettiğinizde yiyenlerin çok hoşuna gidecektir. İsteyenler yemeğe biraz da kuş başı et ilave edebilirler. Çocukların da çok sevdiği bu enfes yemeği daha önce denemediyseniz tarifimizi değerlendirip, ailenizi ve sevdiklerinizi bu güzel tatla tanıştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir