Patlıcan Nasıl Kurutulur

Patlıcan Nasıl Kurutulur

Sosyal Medyada Paylaşın

Patlıcan nasıl kurutulur sorusunun cevabı niteliğindeki tüm püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Yazın en sevilen sebzelerinden birisi olan patlıcanın dolması, oturtması ve kızartması her evin mutfağında sıkça pişer. Kışın bu güzel yemeklerden mahrum kalmak istemeyenler bunların kurutulmuşunu satın alırlar. Bulunduğunuz bölgenin hava şartları ve yeriniz müsaitse kışlık hazırlık olarak patlıcanı evde kendiniz de kurutabilirsiniz.

Patlıcan da dahil tüm sebzeleri kurutmak için sıcak ve nemsiz bir bölgede oturuyor olmanız gerekiyor. Yeterli sıcaklığın olmadığı ve havadaki nem oranının yüksek olduğu yerlerde ne yazık ki patlıcan kurutamazsınız. Böyle bir durumda dışarıdan kurutulmuş patlıcan almak, yazdan derin dondurucuya koymak ya da kışın pazardan taze olarak almanız gerekir. Sıcak bir bölgede oturuyorsanız bu fırsatı değerlendirerek patlıcan kurusu hazırlayabilirsiniz. Bu işi yapmak için havanın en sıcak ve yağışsız olduğu ağustos ayını tercih edebilirsiniz.

Evde Patlıcan Nasıl Kurutulur

Patlıcanları dolmalık, kızartmalık veya yemeklik olarak hazırlayıp kurutmanız mümkün. İlk olarak bir bıçak ile patlıcanları alacalı olarak soyun. Daha sonra bunları hangi yemekte kullanacağınıza göre kesin.

Dolmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur

Kışın patlıcan dolması yemek istiyorsanız, bu sebzeyi kurutmadan önce ona göre şekil vermelisiniz. Patlıcanı alacalı olarak soyduktan sonra ortadan ikiye kesin. Daha sonra dolma yaparken olduğu gibi bunların içlerini oyun. Yorgan iğnesi kullanarak bunları ipe cizin. Bu işlemi yaparken aralarında biraz boşluk bırakmayı unutmayın. Dolmalık patlıcanları ipe cizdikten sonra güneş gören bir yere asarak kurumaya bırakın.

Yemeklik Patlıcan Nasıl Kurutulur

Patlıcanları alacalı olarak soyduktan sonra ister uzun olarak, ister yuvarlak bir şekilde dilimleyin. Daha sonra bunları aralarında biraz boşluk bırakarak ipe cizin ve güneş alan bir yere asarak kurumaya bırakın.

İpe cizmiş olduğunuz patlıcanlar havanın sıcaklığına göre yaklaşık 5 gün içinde kuruyacaktır. Patlıcanlar kururken arada bir çürüyen olup olmadığını kontrol edin. Arada çürüyenler varsa bunları atın ki diğerlerini de çürütmesinler. Patlıcanlar kuruduktan sonra ipten çıkarın ve temiz bir bezin üzerine yayarak birkaç gün daha güneşlendirin.

Kurutulmuş Patlıcan Nasıl Saklanır

Kurutulmuş patlıcanların güneş görmeyen serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Evinizde kiler varsa kuru patlıcanları bez bir torbaya koyup saklayabilirsiniz. Bunun dışında, patlıcanları buzdolabı poşetine koyup, üzerine 2 çay kaşığı karbonat serpin ve 1 diş

kabuklu sarımsak koyduktan sonra buzdolabına kaldırın. Bu şekilde kurutulmuş patlıcanları çürümeden ve böceklenmeden bir daha ki yaza kadar emniyetli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazdığımız püf noktalarına dikkat edildiğinde evde patlıcan kurutmak oldukça kolaydır. Patlıcanlar dışarıda kururken yağmur yağması halinde hemen bunları içeri alın ve yağmur dindikten sonra tekrar dışarı çıkarın. Kurutulmuş patlıcanın lezzetini denemek isteyenler eskilerden kalan bu klasik ve oldukça pratik yöntemi uygulayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir