Peçete ile Çiçek Yapımı

Peçete ile Çiçek Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Peçete ile çiçek yapımı çalışması pratik ve bir o kadar da ekonomik geri dönüşüm çalışmalarından birisidir. Her evde bulunan düz renkli beyaz peçeteler ve bir adet çöp şiş ile hazırlanan bu çiçekleri, dekoratif vazo içinde evinizin her hangi bir yerine yerleştirip kullanabilirsiniz. Basit bir yapımı olan bu çalışmayı, çocuklarınız ile birlikte hazırlayıp onların da el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Peçete ile Çiçek Yapımı

Peçeteden kolay bir şekilde çiçek yapmak için renkli peçeteler kullanabilir ya da beyaz renkli klasik peçeteler ile çiçeklerinizi hazırlayabilirsiniz. Özel bir el becerisine sahip olmadan kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu çiçekleri kullanacağınız yere göre daha büyük ya da daha küçük olarak hazırlayabilirsiniz.

Peçete ile Çiçek Yapımı Malzemeleri

  • Peçete
  • Renkli keçeli kalem
  • Çöp şiş
  • Yuvarlak bir nesne
  • Makas
  • Peçetenin kaymasını engellemek için delikli pul

Peçete ile Çiçek Yapımı

Peçeteden çiçek yapmak için ilk olarak çiçeği hazırlamak istediğiniz boyuta göre yuvarlak çizin. Eğer peçeteniz beyaz renkliyse kenarlarını renklendirmek için keçeli kalem ile bastırarak yuvarlak üzerinden bir kaç kere geçin. Hafif yuvarlağın içine doğru boyanın ilerlemesini sağlayın. Aynı işlemi peçetenin tersini çevirip diğer tarafı için de yapın. Sonrasında makas yardımı ile yuvarlağı olduğu yerden kesin. Çöp şişin üzerini yeşil renkli bir boya ile boyayıp sap görüntüsü verin. İsterseniz boya yapmadan yeşil bir kağıtla kaplayabilir ya da çöp şişi olduğu gibi bırakabilirsiniz. Çiçeğin hacimli olmasını isterseniz iki ya da üç peçete de kullanabilirsiniz. Hazırladığınız peçeteleri üst üste koyup çöp şişin ortasından geçirin. Peçetenin kaymaması için altına ve üzerine delikli pul geçirin. Peçete katlarını dikkatli bir şekilde ayırın. En son olarak elinizle çiçeği tutup peçeteyi buruşturun. Bu şekilde çiçeğin en son şeklini verin.

Peçete ile çiçek hazırladıktan sonra vazonun büyüklüğüne göre çöp şişleri uç kısımlarından kesebilirsiniz. Bu çalışma için kullanabileceğiniz delikli pullar yoksa, aynı işlemi bantlar ile de yapabilirsiniz. Peçetenin kaymaması için bantları çiçeğin altına ve üzerine yapıştırabilirsiniz. Çalışmanın detayları için videolu anlatıma göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir