Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Medyada Paylaşın

Peeling uygulaması doğal bakımın bir parçasıdır. Bu uygulamadan istediğimiz sonucu alabilmemiz için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunlara dikkat ettiğimizde sorunsuz bir şekilde doğal güzelliğimize katkı sağlayabiliriz. Evde peeling yapanların dikkat etmesi gerekenlere uyduğunuz taktirde tertemiz ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle peeling yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunu detaylı şekilde paylaşacağız.

Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peeling öncesinde cilt temizlenmeli: Peelinge başlamadan önce yüzde makyaj varsa makyaj temizleyici bir ürünle temizlenmelidir. Makyaj yoksa da doğal bir tonikle cildin ön temizliği yapılmalıdır. Bu sayede uygulanan peeling malzemesinin cildin alt tabakasına etki etmesi kolaylaşır.

Peelingin yapılacağı zaman: Peelingin yapılacağı zaman vücudun hangi bölgesine uygulama yapılacağına göre değişiklik gösterir. Yüzümüze peeling uygulayacaksak bunun için en uygun zaman uyku öncesidir. Çünkü peeling cildi az da olsa yıpratan bir uygulamadır. Sonrasında cildin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Yatmadan önce yüzünüze peeling uygulayıp, ardından güzel bir besleyici krem veya maske sürüp uyuduğunuzda sabah cildiniz dinlenmiş ve kendini yenilemiş olur. El peelingini manikür yaparken, ayak peelingini de pedikür yaparken uygulamanız gerekir. Vücut peelingi ise duş alırken yapılmalıdır. Bu şekilde hem işiniz kolaylaşır, hem de komple bakımı bir arada yapmış olursunuz.

Cilde uygun malzemeler kullanmak: Peeling uygularken cilt yapısına uygun malzemeler kullanılması cildin zarar görmesini engeller. Özellikle sivilceli veya hassas cilt yapısına sahip olanlar ciltlerini tahriş edecek peeling malzemeleri kullanmamalıdır. Peeling yaptıktan sonra kısa bir süre cildinizde kızarıklık olması normaldir fakat bu süre uzarsa, kızarıklığın yanı sıra cildinizde yanma ve kaşıntı da olursa bu peeling malzemesinin cildinize dokunduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda peeling için başka ürünler kullanmanız gerekir.

Hijyene dikkat etmek: Peeling uygularken kullanacağınız malzemeler de dahil olmak üzere cildinize değecek her şey temiz olmalıdır. Malzemeleri karıştırdığınız kaplar ve uygulama esnasında kullandığınız banyo lifi veya sünger temiz olmalıdır. Hijyene dikkat edilmediği taktirde yapılan uygulama başarı sağlamadığı gibi çeşitli cilt problemleri de meydana gelir.

Cilde masaj yaparken dikkatli olmak: Peeling uygulamasının en önemli aşaması cilde masaj yapılmasıdır. Bu masajı yaparken peeling malzemesinin iyice cilde yedirilmesi gerekir. Fakat bunu yaparken parmak uçlarını kullanmak ve çok basınç uygulamamak gerekir. Aksi halde cilt tahriş olur ve rahatsızlık verecek şekilde kızarıklıklar meydana gelebilir. Göz çevresindeki deri hassas olduğu için, yüz peelingi yaparken bu bölgeye peeling uygulanmaz.

Sivilce ve siyah noktalara müdahale edilmemeli: Ciltte sivilce ve siyah nokta varsa, peeling yaparken ve sonrasında bunlara müdahale edilmemelidir. Sivilceleri patlatmak veya siyah noktaları sıkmak gibi hatalı davranışlar yüzdeki bu problemlerin artmasına neden olabileceği gibi kalıcı izler meydana gelmesine de neden olabilir.

Peeling sonrasında cilt nemlendirilmeli: Peeling uygulaması ciltte kuruluk meydana getirebilir. Bu sebeple uygulama sonrasında nemlendirici bir krem sürülmesi cildin nem oranını dengelemeye yardımcı olur. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olanlar bu konuda dikkatli davranmalıdır.

Evde doğal bakım uygulamak isteyenler peeling yaparken bu yazdığımız detaylara dikkat etmelidir. Peeling uygulaması haftada en fazla iki kere uygulanmalıdır. Hassas ya da sivilceli ciltlerde ise bu uygulama haftada bir kereden fazla yapılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir