Plastik Şişeden Bileklik Yapımı

Pet Şişeden Bileklik Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Pet şişeden bileklik yapımı geri dönüşüm projelerinde mutlaka yer almalı diye düşünüyoruz. Az malzeme ile birbirinden farklı, renkli ve özel tasarımlı pet bileklik hazırlamak mümkün. El becerisine sahip olmadığınızı düşünüyorsanız bile çok rahat bir şekilde bu çalışmayı yapabilirsiniz. Evde bulunan ve atılmak üzere bekletilen pet şişeleri bileklik yaparak değerlendirebilir, hatta bu hobi çalışmanızı ilerletip bilekliklerin satışını bile yapabilirsiniz. Bu kadar ön bilginin ardından sizleri pet şişe bileklik yapımı ile baş başa bırakmak istiyoruz…

Pet Şişeden Bileklik Nasıl Yapılır?

Pet şişe ile bileklik ya da bilezik yapmak son derece kolaydır. Bu çalışma için evde bulunan artık malzemeleri kullanabilirsiniz. Kimi çalışmada bilezik üzerini kaplamak için özel kurdele ya da kumaş şeritleri kullanılıp silikon tabancası ile yapışmaları sağlanırken, kimi çalışmada evde bulunan eski kazakların kumaşlarından yararlanılmış. Siz de evinizde bulunan ya da satın alabileceğiniz malzemelere göre listeye ekleme yapabilir ya da kullanılan malzemeleri değiştirebilirsiniz.

Pet Şişeden Bileklik Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Bileklik Yapımı Resimli Anlatım

Pet Şişeden Bileklik Malzemeleri

  • 1 adet pet şişe
  • Şeffaf bant
  • Makas
  • Maket bıçağı
  • Şeffaf tutkal
  • Kurdele, penye ip ya da uzun kumaş şeritleri

Pet Şişeden Bileklik Yapımı

Pet şişeden bileklik yapmak için ilk olarak pet şişeden parça çıkarın. Bunun için bilekliği yapmak istediğiniz kalınlıkta bir şerit kesin. Pet şişeye düzgün şekilde bu şeridi yapıştırın. Sonraki aşamada bir maket bıçağı ile şerit kenarlarından keserek pet şişe parçasını çıkarın. Çıkardığınız bu parçayı tam kolunuza göre olsun diye bir yerinden kesip kolunuza göre ayarlayın. Daha sonra bir parça bant ile yeniden bileklik şeklinde bantlayın. Taslak olarak hazır olan bilekliğin en son ve en eğlenceli aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada eğer örnek çalışmadaki gibi şerit kumaş kurdele kullanacaksanız aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Bu uygulamada şerit kurdeleyi pet şişenin etrafında dolayıp kaplama yapılmış. Sabitlemek içinse ilk dolamadan önce kurdele şeridin şet şişeye gelecek olan kısmına şeffaf tutkal sürüp sabitlemeyi yapabilirsiniz. Eğer daha kalın bir kumaş kullanacaksanız sabitlemek için daha güçlü bir yapıştırıcı ya da silikon yapıştırıcı kullanmanız gerekebilir. Kaplama yaptıktan sonra isterseniz daha şık bir tasarım için pul ve boncuklar ile de bilekliğinizi süsleyip hazır edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir