Pika Sendromu Nedir

Pika Sendromu Nedir

Sosyal Medyada Paylaşın

Pika sendromu nedir sorusunun cevabını ve konu hakkında merak edilen tüm detayları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Tıp dilinde pika olarak adlandırılan hastalık kil, toprak, kiremit tozu, kağıt, un, boya, kireç ve cam gibi maddeleri yeme alışkanlığıdır. Bir kişide pika sendromu olması için gıda özelliği olmayan bu maddelerden herhangi birisini 1 aydan daha uzun bir süredir yiyor olması gerekmektedir. Bu hastalığın fark edilir edilmez tedavisi edilmesi gerekmektedir. Halk arasında bu rahatsızlık için vitamin eksikliği denilse de bunun altında başka psikolojik ve nörolojik sebepler de olabilir.

Pika Sendromu Nedir

Pika Hastalığı Kimlerde Görülür

Pika hastalığının çoğunlukla çocuklarda görüldüğü düşünülse de aslında yetişkinlerde de görülmektedir. Hamile bayanlarda ve psikolojik rahatsızlığı olan kişiler de pika sendromu meydana gelebilir. Çocuklara pika sendromu teşhisi koyulabilmesi için onların 2 yaşından büyük olması gerekmektedir. 2 yaşından küçük çocuklarda uygun olmayan maddeleri ağza atma ve yeme davranışı olabilir ve bu durum onların yaşı gereği normal kabul edilebilir. Vücudunda vitamin eksiliği olan kişiler de bu hastalığa rastlanabilmektedir.

Pika Sendromunun Nedenleri Nelerdir

Bu sendromun nedeni hakkında tam olarak bir neden gösterilemese de çoğunlukla sorun psikolojik ya da beslenme bozukluğuyla ilgili olabilir. Bazı nörolojik sorunların da pika sendromuna neden olma ihtimal vardır. Buradaki en önemli nokta bu sorunun ne kadar süredir devam ettiğidir. Böyle bir hastalıktan söz edilebilmesi için 1 aydan daha uzun bir süredir gıda olmayan maddeleri yeme alışkanlığı olması gerekmektedir.

Hamilelikte Pika Sendromu

Bazı bayanlarda normalde böyle bir problem olmasa da hamilelikte pika sendromu gelişebilir. Aşerme döneminde ortaya çıkan bu durumda anne adayı kil, toprak, kireç, nişasta, kibrit ve cam gibi gıda olmayan maddeleri yeme eğilimi gösterebilir. Bu durum normal bir aşerme olmayıp, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hamilelerde pika rahatsızlığı psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi sorun bazı vitamin ve mineral eksikliklerinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle risk almamak adına vakit geçirmeden doktora danışarak gerekli önlemin alınması gerekmektedir.

Pika Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Pika sendromu yaşayanlar ya da yakınları bu tür bir problem yaşayanlar, pika hastalığı nasıl tedavi edilir? diye merak ediyor olabilirler. Hastalığın tedavi edilebilmesi için önce bunun nedeninin öğrenilmesi gerekmektedir. Pika sendromu psikolojik ya da nörolojik bir nedenden kaynaklanıyorsa bu konuda uzman olan doktorlar yardımı ile sorun çözülebilir. Eğer hastalığın sebebi vücutta vitamin eksikliği ise o zaman da gerekli besin ve vitamin takviyeleri ile hastalık tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir