Pirinç Örgüsü Nasıl Yapılır

Pirinç Örgüsü Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Pirinç örgü modeli, şiş ile örülen örgülerde sıkça kullanılan hoş görünümlü bir modeldir. Hem kalın, hem ince ipler ve iplerin kalınlıklarına uygun şişler ile hazırlanabilen pirinç örgüsü, bebek, çocuk ve yetişkinler için hazırlanan örgü ürünlerde kullanılabilir. Sadece ters ve düz ilmekler atılarak hazırlanan bu örgü modeli, örgünün ön yüzünde de arka yüzünde de küçük topçular şeklinde bir görüntüye sahiptir. Şimdi görsel ve videolu anlatım ile pirinç örgüsü nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Pirinç Örgüsü Nasıl Yapılır

Pirinç örgüsü yapmak için ilmek atmayı bilmek, ters ilmek ve düz ilmek örmeyi bilmek yeterlidir. Örgüye yeni başlayanların bile çok kolay bir şekilde hazırlayabileceği bu örneği en küçük örgü parçalarından en büyüklerine kadar her yerde kullanabilirsiniz.

Pirinç örgüsü yapmak için ilk olarak yeterli miktarda ilmeği şişe atarak örgüye başlayın. Ardından tekli lastik yapıyor gibi bir ters, bir düz ilmek örerek ilk sırayı tamamlayın. Örgünün ikinci sırasına gelince altta yaptığınız ilmeğin tersini örün. Yani altta düz örülmüş ilmeği ters, ters örülmüş ilmeği düz olarak örün. Her sırada bu şekilde tersinden örerek pirinç örgüsünü oluşturun.

Eğer alt sırada yapılan ilmek ile üst sırada yapılan ilmek aynı yönde olursa ve bu şekilde devam ederse, lastik örgüsü oluşacaktır. Bunun için mutlaka ilmeklerin tersten yapılmasına dikkat edin.

Pirinç örgüsünü uzun bir parça olarak örülen atkılarda kullanabilirsiniz. Ayrıca yelek, süveter, tuniklerin lastik kısımlarında ya da hırka ve kazakların kol lastik kısımlarında kullanabilirsiniz. Düz bir şekilde örüldüğünde bile her hangi bir kıvrılma ya da büzülme yapmaz. Bu nedenle çok rahat bir kullanımı vardır.

Şiş ile pirinç örgü modeli yaparak hazırladığınız örgü ürünleri, çift yönlü olarak kullanabilirsiniz. Bebek battaniyesi ve şal modellerinde de pirinç örgü örneğini kullanarak harika tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Kullandığınız ipiniz kalın yapılı ise pirinç taneleri daha belirgin olacaktır. Ancak ince yapılı iplerde de çok hoş görüntüsü vardır. Örgü modelinin detayı için aşağıdaki açıklamalı videoya göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir