Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır

Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Pirinç pilavı et yemekleri ve sulu baklagillerin yanında en çok tercih edilen pilav çeşididir. Her damak tadına uygun olması ve farklı lezzetler ile uyumlu şekilde tüketilebilmesi yönünden tercih sebebi olan pirinç pilavı, özellikle tane tane olduğunda tadına doyum olmaz. Peki tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır… Cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tane Tane Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Noktaları

  • Pirinç pilavının tane tane olması için ilk dikkat edilmesi gereken nokta nişastasının iyi akıtılmasıdır. Bunun için en az 4-5 kere pirincin bol su ile yıkanması gerekir. Pirinci yıkadıktan sonra akan su berraklaştığında nişastadan iyice ayrılmış demektir.
  • Pişirmek için eklenen su miktarına dikkat edilmesi gerekir. Sürekli aynı pirinci kullanıyorsanız ölçüsünü kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Osmancık ya da baldo pirinçlerde ölçü 1 su bardağı pirince 1,5 su bardağı şeklindedir.
  • Pilavın lapa olmaması için pirinçlerin suda bekletilip bekletilmemesi de önemlidir. Eğer pirinçler suda bekletildi ise şişme payı olacağından daha az su miktarı eklenmesi gerekir. Pirincin bekletildiği su sıcak ise şişme daha fazla olacağı için su miktarı biraz daha azaltılmalıdır.
  • Pirinç pilavı yapmanın püf noktaları ve dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kullanılacak tenceredir. Alçak, yayvan, tabanı yapışmayan tencereler pirinç pilavı için idealdir.
  • Pirinç pilavını tereyağı ile yapacaksanız, yanmaması için mutlaka biraz zeytin yağı ile karıştırın. Bu şekilde hem tereyağının yanmasını engelleyecek hem de pirinç pilavının daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Pirinçlerin daha beyaz olması için tencere içine 1-2 damla limon suyu ekleyin.
  • Pirincin suyunu ekledikten sonra tencere içine eklenen 1 çay kaşığı kadar toz şeker, yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.
  • Pilav suyunu çekip göz göz olduktan sonra altını kapatın. Tencere ağzını bir bez ya da temiz bir kağıt havlu ile kapatın. Üzerine kapağı kapatıp 15 dakika kadar dinlendirin. Demlenen pilav daha lezzetli ve daha tane tane olacaktır.

Tane tane pirinç pilavı yapmanın püf noktaları maddeler halinde bu şekilde sıralanabilir. Sizde lezzetli bir pilav hazırlamak için bu maddelere dikkat ederek yemeğinizi pişirebilirsiniz. Tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır öğrendiğimize göre artık tarife geçebiliriz. Verdiğimiz bilgiler ile lezzetli bir pilav hazırlamak için “Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi” konumuza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir