Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Poğaça yapmanın püf noktaları basit birkaç ayrıntıdan oluşur ve bunlara dikkat ederseniz, lezzeti ve görünümü ile sizi memnun edecek bir sonuç elde edersiniz. Ev yapımı poğaça dışarıdan alınanlara göre daha sağlıklı ve lezzetli olduğu için kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz. Ekonomik malzemelerle yapılan poğaçalar peynirli, patatesli ve isteğinize göre daha farklı malzemelerle de yapılabilir. Bayanların çoğu poğaçanın kabarmamasından ve sert olmasından şikayetçidir. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız püf noktalarını uygularsanız kabarık ve yumuşacık enfes poğaçalar pişirebilirsiniz.

Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Poğaça yapımı; hamuru yoğurma, mayalama ve pişirme olarak 3 aşamadan oluşur. Bu aşamaların her birinde dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu basit detaylar lezzetli poğaçaların sırrıdır. Aşağıda bu aşamalarda dikkat etmeniz gereken noktaları tek tek ele alıyoruz.

Poğaça Yapımında Kullanılan Malzemeler

Poğaça yaparken kullanılan malzemeler bu hamur işinin lezzeti açısından oldukça etkilidir. Malzemeler ne kadar taze olursa poğaça da o kadar lezzetli olur. Bu nedenle poğaça yapımında kullanacağınız malzemelerin kullanma tarihine dikkat edin. Kullanılacak malzemelerin oda sıcaklığında olması da bir başka dikkat edilmesi gereken nokta. Poğaça yapmak için gerekli malzemelerden buzdolabında bulunanları önceden dışarı çıkarın ve oda sıcaklığına gelmesi için bir süre bekleyin.

Poğaça Hamuru Nasıl Mayalanır

Poğaça mayalı ve maya kullanılmadan yapılabilir fakat kabarık ve lezzetli olması için maya kullanmak daha iyi olur. Kuru ve yaş maya olarak istediğinizden kullanabilirsiniz. Mayayı süt ile açtıktan sonra şeker ilave edin. Poğaça hamurunu hazırlarken kabın içine önce sıvı malzemeleri alın. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra katı malzemeleri ilave edin. Poğaçanın sert olmaması için koyulan un miktarı önemlidir. Bu nedenle un miktarını iyi ayarlamaya özen gösterin. Hamur kulak memesi yumuşaklığında ve pürüzsüz olmalı. Acele edip güzelce yoğurmadığınız bir hamur ile yapılan poğaça sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Hamuru yoğurduktan sonra parmağınızla üzerine hafifçe bastırın. Eğer üzerinde çukur oluşuyorsa hamurunuz mayalanmaya hazır demektir.

Poğaça Hamuru Mayalarken Nelere Dikkat Edilmeli

Hamur ne kadar iyi mayalanırsa poğaçanız da o kadar güzel kabarır. Bu nedenle mayalama yaparken yeteri kadar beklemeniz gerekmekte. Kuru maya kullandıysanız ortalama 10 dakika, yaş maya kullandıysanız hamur iyice kabarana kadar beklemelisiniz. Ortamın sıcaklığına göre hamurun mayalanma süresi değişebilir. Yaş maya kullanıldığında yaklaşık yarım saat hamurun mayalanması için yeterli süredir. Hamurun kısa sürede mayalanması için yoğurduktan sonra üzerine temiz bir bez örtün ve sıcak bir ortamda üzeri kapalı şekilde bekletin.

Poğaça Nasıl Pişirilir

Poğaça hamurunu mayaladıktan sora istediğiniz iç harcını kullanarak şekillendirin. Lezzetini arttırmak için poğaçaların üzerine susam ya da çörekotu serpin. Üzerlerinin iyi kızarması için yumurta sarısı sürmeyi unutmayın. Poğaçalar pişerken kabaracağı için tepsiye sıralarken aralarında biraz boşluk bırakmayı ihmal etmeyin. Aksi halde fırında kabaran poğaçalar birbirine yapışırlar ve yeteri kadar kabarmazlar. Poğaçalar piştikten sonra tepsiden kolay çıkarabilmek için önceden fırın tepsisini bir fırça yardımı ile yağlayın. Poğaça kaç derecede pişirilir sorusunun cevabını merak ediyorsanız.  Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 25 dakika pişirmeniz yeterlidir.

Poğaça piştikten sonra fırından çıkarın bir süre ılıması için bekleyin. Daha sonra bunları tepsiden çıkarın ve hemen servis yapmayacaksanız üzerlerine çok az su serperek, üzeri kapalı şekilde bekletin. Böylece poğaça servis yapacağınız zaman taze ve yumuşak olacaktır. Bu yazımızda poğaça hamuru nasıl mayalanır ve kabarık poğaça yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler verdik. Yazdıklarımızı uygulayarak siz de birbirinden lezzetli poğaçalar yapabilir ve sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir