Porsiyonluk Güllaç Tarifi

Porsiyonluk Güllaç Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Ramazan tatlısı denilince ilk akla gelen lezzet güllaçtır… Hafif tadı, düşük kalorisi ve pratik hazırlanışı ile Ramazan sofralarında sıkça yer alan bu tatlı, Osmanlı mutfağında da önemli bir yere sahipti. Geçmişten günümüze özünü koruyarak gelen nadir tatlardan birisi olan güllaç büyük bir tepside ya da kapta hazırlanabildiği gibi porsiyonluk kaselerde de hazırlanabiliyor. Porsiyonluk güllaç tarifi olarak geçen bu tariflerde cup, kase ya da ayaklı servis kaselerinden her hangi birisi kullanılabilir.

Porsiyonluk Güllaç Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 4 adet hazır güllaç yaprağı
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım kilo süt
  • 1 adet vanilya
  • 3 yemek kaşığı gül suyu
  • 1 küçük kase ince dövülmüş fındık

Süslemek için

  • Kırık ceviz
  • İsteğe göre meyve parçaları

Hazırlanışı

Porsiyonluk güllaç için ilk olarak uygun büyüklükte bir tencere içine şeker, süt, vanilya ve gül suyunu koyun. Karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. Kısık ateşte serçe parmağını yakmayacak ısıya gelene kadar sütlü karışımı ısıtın. Güllaç yapraklarını kaselerin büyüklüğüne göre makas ile kesin. Güllaç parçalarını iki gruba ayırın. İlk grup parçalarını tek tek süte batırıp kaselere paylaştırın. Hepsi bitince her bir kaseye, güllaç yapraklarının üzerini kapatacak kadar fındık serpin. Ardından ikinci grup güllaç yapraklarını süte bulayıp kaselere paylaştırın. Sütünü çeken güllaçların üzerini istediğiniz malzemeler ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Malzeme listesinde yer alan şeker ve gül suyunu miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. İsterseniz hiç gül suyu kullanmadan da bu tarifi yapabilirsiniz. Süsleme için ceviz, fındık, kiraz, nar tanesi, hindistan cevizi kullanabilirsiniz. Servise kadar buzdolabında ya da dışarıda serin bir ortamda bekletebilirsiniz. Süslemeleri servisten hemen önce yapmak güllacın lezzeti açısından önemlidir.

Kısa sürede porsiyonluk güllaç yapımı ile mutfakta saatlerinizi harcamadan herkesin çok hoşuna gidecek bir Ramazan tatlısı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız güllaçları hemen tüketmeyecekseniz, üzerinin kurumaması için hava almayacak şekilde streç film ile kapatın. Bu şekilde serin bir yerde 1-2 saat bekletebilirsiniz. Eğer daha uzun süre sonra tüketilecekse buzdolabında saklanması gerekir. Servis için beklemesi gereken güllaçların üzerine biraz daha fazla süt dökülerek kurumasının önüne geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir