Portakal Kabuğundan Mumluk Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Portakal kabuğundan mumluk yapımı evde kolaylıkla uygulanabilen bir kendin yap çalışmasıdır. Sevilen kış meyvelerinden olan portakal şekli ve turuncu rengi ile aynı zamanda güzel bir dekor ürünüdür. Bu meyvenin kabukları ile yapılan birçok farklı çalışma bulunmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız portakal kabuğundan mumluk yapımı da bu çalışmalardan birisidir. Dışarıdan onlarca para verip mumluk almak yerine evde kendi tasarımınız olan orjinal bir mumluk yapmak isterseniz gerekli malzemeleri ve yapım aşamasının tüm detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. Projeyi deneyecek olanlara keyifli çalışmalar diliyoruz.

Portakal Kabuğundan Mumluk Nasıl Yapılır

Portakal Kabuğundan Mumluk Malzemeleri

  • 1 tane portakal
  • Bıçak
  • Sivri uçlu bir kaşık
  • Metal kurabiye kalıbı ( çiçek, kalp gibi istediğiniz şekilde olabilir.)
  • Kürdan
  • Karanfil
  • Küçük bir mum

Portakal kabuğundan dekoratif mumluk nasıl yapılır sorusunun cevabını aşağıda detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Portakal Kabuğundan Mumluk Yapımı

Güzel bir mumluk yapmak için küçük boy yerine orta büyüklükte bir portakal kullanın. Kesme tahtasına aldığınız portakalı bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesin. Bunların içini kaşık ile oyarak güzelce temizleyin. ( İki parça halindeki kabuklardan birisi mumluğun tabanı diğeri de kapağı olacak. ) Tüm bu aşamalardan sonra mumluk ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor. Buradan sonrasında biraz daha ince çalışarak mumluğa dekoratif şekil vermemiz gerekiyor.

Şekillendirmek için sadece mumluğun kapak kısmına desen yapmamız yeterli. Bu konuda kurabiye yapmak için kullanılan küçük metal kalıplardan faydalanılabilir. Kapak olarak kullanacağınız parçayı düz bir zemine alın ve iç tarafı size dönük olarak tutun. Sonrasında tam ortasına kurabiye kalıbını yerleştirin. Bu şekilde hafifçe bastırdığınızda kabuğun üzerinden kalıbın şeklindeki parça çıkacaktır. Portakal kabuğunun içinde mum yandığı zaman yapmış olduğunuz şekil sayesinde ortaya harika bir görünüm çıkacaktır.

Son aşamada üst tarafta yaptığınız şeklin etrafına kürdan ile delikler açın ve buralara karanfil yerleştirin. Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif mum kullanıma hazır, içine mum koyup yakarak keyifli vakit geçirmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz mumluğun kapağına kurabiye kalıbı ile şekil çıkarmak yerine bıçak ile küçük yuvarlak bir parça keserek daha farklı bir tasarım da yapabilirsiniz. Aynı çalışmayı dilerseniz elma ile de yapmanız mümkün.

Uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda portakal kabuğundan dekoratif mumluk yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Projeyi uygularken aklınıza takılan bir yer olursa resimlerden bakarak hiç zorlanmadan harika bir mumluğa sahip olabilirsiniz.

Portakal Kabuğundan Mumluk Yapmak
Portakal Kabuğundan Mumluk Yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir