Ramazan Diyeti

Ramazan Diyeti

Sosyal Medyada Paylaşın

Ramazan diyeti yapmak normal gündeki beslenme programlarından farklı olmaktadır. Yemek saatlerinin değişmesi, iftar ve sahurda yenilen ağır yemekler kilo almaya neden olmaktadır. Normalde günde 3 ana öğün ve 3 de ara öğün olan beslenme düzeni bu ayda iki öğüne düşer. Bunun sonucunda da beslenme düzeni bozulduğu nedeni ile birçok kişi kilo almaktan şikayetçidir. Bu yazımızda ramazanda kilo almamak için nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Ramazan diyeti, kişilerin kilo almamasına yönelik beslenme programlarını kapsamasının yanında gün boyu tok kalmaya da yardımcı olabilen gıdaları içermektedir.

Ramazanda Nasıl Diyet Yapılır?

Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır
Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır

Ramazan ayı yaz dönemine denk geldiği zaman günler uzun, iftar ve sahur arasındaki süre de daha kısa olmaktadır. Böyle bir durumda insan normale oranla daha çok acıkıp susayacaktır. Ramazanda oruç tutarken zorlanmamak ve bu dönemde kilo almamak son derece önemlidir. İşte bu yüzden harareti ve açlığı önleyecek, aynı zamanda kilo almaya da engel olacak bir beslenme programına uymak gerekmektedir. Sahurda ve iftarda uygun yiyecekleri ve sıvıları tüketerek ramazan ayını rahat bir şekilde geçirmek mümkün. İftardan sonra yarım saatlik bir yürüyüş yapmak, sahur ile iftar arasında bir ara öğün daha yapmak ve bol su tüketmek ramazanda kilo almayı önleyen tedbirlerden başlıcalarıdır. İftarda yemeğe çorba ile başlamak ve bunun sonrasında ana yemek ve salata tüketmek gerekir. Yemekten 1 saat kadar sonra ara öğünde meyve ve kuru yemiş tüketilebilir. Canı çok tatlı çekenler birkaç top dondurma yiyerek bu ihtiyaçlarını giderebilirler. Sahur ve iftarda tüketilen kızartma ve hamur işi gibi gıdalar, kan şekeri dengesini bozar, ertesi gün yorgun ve halsiz hissetmeye neden olabilir. Bu nedenle özellikle sahurda kızartma ve hamur işi gibi ağır yemeklerden kaçınılmalıdır.

Ramazan Diyeti için Sahur Menüsü

Ramazan Diyeti için Örnek Sahur Menüsü
Ramazan Diyeti için Örnek Sahur Menüsü

Ramazan ayında diyet yapmak isteyenler sahurda menülerine kendilerini ertesi gün tok tutacak besinleri eklemeliler. Bu konuda örnek vermek gerekirse aşağıdaki gibi bir menü uygun olacaktır.

  • 5-6 tane zeytin, bolca yeşillik, 4 dilim ekmek, beyaz peynir
  • 1 tane haşlanmış yumurta, söğüş salata, 5-6 tane zeytin, beyaz peynir
  • 7-8 yemek kaşığı makarna, 1 porsiyon kırmızı ya da beyaz et, komposto
  • 3 ya da 4 tane yumurta ile hazırlanmış menemen, 4 dilim ekmek, 1 fincan çay

Sizlerle örnek olarak paylaştığımız bu tarz menüler sayesinde hem hazımsızlık çekmeden gece rahat uyuyabilir hem de sabah uyandığınızda karnınızın acıkmadığını hissedebilirsiniz.

Ramazan Diyeti için İftar Menüsü

Ramazan Diyeti için İftar Menüsü
Ramazan Diyeti için İftar Menüsü

İftar menüsü de doyurucu ve besleyici olmalıdır. Bunun yan sıra mideyi yoracak ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. İftar yemeğinde 1 kase çorba, 1 porsiyon kırmızı ya da beyaz et, 1 porsiyon sebze yemeği, yarım su bardağı yoğurt veya cacık, bol salata ve 2 dilim tahıllı ekmek yer alabilir. Uzmanlara göre sağlıklı beslenme ve ramazanda kilo almamak için iftarda makarna, kızartma ve pilav gibi ağır yemeklerden ve hamur işinden uzak durulması gerekmektedir.

Ramazanda nasıl beslenmek gerekir? sorusunun cevabı olabilecek bazı bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaştık. Ramazanda kilo almadan oruç tutmak isteyenler bu uyarıları dikkate almalıdır. İftar ile sahur arasındaki sürede bol bol su içilmesi gerekmektedir. Çay ya da başka bir sıvının suyun yerini tutmayacağı da unutulmamalıdır. Orucu hurma ile açmak kan şekerini dengelemeye yardımcı olabileceği için bu konuya gereken özen gösterilmelidir. Önden hurma, su ve çorba ile başlanıp daha sonra ana yemek ve en son da tatlı niyetine meyve tüketilmelidir. Ramazanda özel bir yemek daveti verecekseniz o zaman menüye hafif sütlü tatlılardan birini ilave edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir