Ramazanda Kilo Vermek için Ne Yapmalı

Ramazanda Kilo Vermek için Ne Yapmalı?

Sosyal Medyada Paylaşın

Ramazan ayında sağlıklı beslenerek, iftar ve sahurda yenilenlere dikkat ederek kilo vermek mümkün. Ramazanda kilo vermek için ne yapmalı sorusundan yola çıkarak bu mübarek ayda kilo vermenin detaylarını sizler için ele aldık. İşte Ramazan ayında kilo vermek için dikkat edilmesi gereken öneriler…

Ramazanda Kilo Vermek için Ne Yapmalıyız?

Oruç tutarken kilo vermek için aşağıdaki önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir…

  • Lifli gıdalar tüketin: Ramazan ayında tok tutma özelliği yüksek olan besinler tüketilmeli. Ancak bu gıdaların aşırı tuzlu, aşırı yağlı ya da aşırı şekerli olmamasına dikkat edin. Bu tür besinlerin yerine mide ve bağırsak sorunlarına neden olmayan lifli gıdalar tüketilmesi daha uygundur. Sebze, meyve ve tam buğday ekmeği lifli besinlere verilebilecek örneklerdendir.
  • Su, meyve ve sebze tüketin: Ramazan ayında ana öğün sayısı 2 öğüne düşer. Bu iki ana öğünde karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besinler yerine kuru baklagil, su, meyve ve sebze tüketilmesi gerekir. Lif, vitamin ve mineral değerleri yüksek olan bu besinler Ramazan ayında fazla miktarda tüketilmelidir.
  • Yeterli miktarda protein tüketin: Gün içinde tok kalmayı sağlayan proteinli besinler Ramazan ayında daha fazla öneme sahiptir. Sahurda kahvaltılık olarak yumurta, süt, peynir gibi besinler tüketilebilir. İftarda ana öğünde yoğurt, et, kıymalı besinler ile beslenmek daha sağlıklıdır.
  • Sahurdan en az 40 dakika sonra uyuyun: Ramazan’da kilo almamak için sahura kalkılması şart… Sahur yaptıktan sonra hemen uyumak hem mideyi, hem sindirimi olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle sahuru yaptıktan sonra uyumak için en az 40 dakika bekleyip daha sonra uyunması gerekir. Rahat bir uyku için sahur menüsüne de dikkat edilmesinde fayda vardır. “Ramazan için Örnek Sahur Menüleri” konumuzdan örnek menülere ulaşabilirsiniz.
  • İftara dikkat edin: Tıpkı sahur gibi iftarda da tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekir. Etli ya da kıymalı ana yemeklerin yanında mutlaka ara yemek olarak sebze yemeklerine yer verilmelidir. Sağlıklı bir iftar menüsü için “Ramazan için Örnek İftar Menüleri” konumuzu inceleyebilirsiniz.
  • Bağırsak sorunları için önlem alın: Bağırsak problemleri ve sindirim sorunlarını önlemek için probiyotik besinler ve desteklerden yardım alın. Sindirim sisteminin yavaşlamasına bağlı olarak bu özel ayda kabızlık sorunları ile fazlaca karşılaşılır. Bu da kilo almaya neden olabilir. Kabızlık nedeni ile kilo almamak için yemeklerden 10 dakika önce ve 1 saat sonra mutlaka su için. Gün içinde alınması gereke 1,5-2 litre su ihtiyacını iftardan sahura kadar aralıklar ile karşılamaya çalışın.
  • Sindirime yardımcı bitki çaylarından tüketin: Özellikle iftar sonrasında sindirime yardımcı olmak için bitki çaylarından destek alınabilir. Rezene, papatya ve meyan kökünden faydalanılarak hazırlanan bitki çayı tüketilen besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlayacaktır.

Ramazanda kilo vermek için ne yapmalıyız sorusuna cevap olarak verdiğimiz yukarıdaki maddelere dikkat ederek menülerinizi oluşturup daha sağlıklı ve daha hafif bir Ramazan geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir