Saç Bakımında Yapılan Hatalar

Saç Bakımında Yapılan Hatalar

Sosyal Medyada Paylaşın

Kadınların güzellik silahlarının arasında en etkili olanı saçlardır. Bu yüzden de güzel ve bakımlı saçlar bir kadın için çok önemlidir. Fakat saç bakımında yapılan hatalar yüzünden saçlar bazen zarar görmekte, sağlığını ve ışıltısını kaybetmektedir. İster uzun olsun ister kısa her saç bakım ve özen ister. Günlük hayatımızda önemsemediğimiz çoğu durum saçlarımızda sorunlar meydana gelmesine neden olmaktadır. Peki nedir bu saç bakımında yapılan hatalar derseniz, işte bunun cevabı:

Yanlış Şampuan Seçimi

Şampuan saçlar için etkili bir temizlik maddesi ve aynı zamanda da bakım ürünüdür. Günümüzde her saç tipine ve saçlardaki her soruna göre kullanılabilecek şampuan çeşitleri vardır. Şampuan seçerken markasından daha önemli bir şey varsa o da alacağımız şampuanın saç yapımıza uygun olmasıdır. Saçlarınız kepekli ise kepekli saçlar için olan şampuanlar, yağlı bir yapısı varsa yağlı saçlar için olan şampuanlardan kullanmak gibi.

Saçları Çok Sık Yıkamak

Saçları çok sık yıkamak hele de şampuanlamak, saçların doğal yağ dengesini bozar. Böyle bir durumda saçlarda aşırı yağlanma veya bunun tam tersi olarak aşırı kuruluk vb. saç sorunları meydana gelebilir. Yağlı bir saç yapısı olanlar bu durum onları çok rahatsız edecek boyuttaysa saçlarını her gün yıkayabilirler fakat şampuan kullanmadan yıkamaları daha iyi olacaktır.

Saçları Boyamak

Kadınlar kendilerinde bir değişiklik yapmak istediklerinde ilk akıllarına gelen şey saçlarını boyatmak olur. Fakat saçları boyatmak saçın doğal dengesini bozar, saçın cansız ve güçsüz görünmesine zamanla kırılıp dökülmesine neden olabilir. Saçlarını boyatmak isteyen bayanlar bunun için bitkisel saç boyalarını tercih edebilirler. Saçlarında kızıl tonlarında renk isteyen bayanlar boya yerine kına ile saçlarını boyayabilirler. Kına saçları zarar vermeden boyar, aynı zamanda saç tellerini onararak daha sağlıklı ve güçlü olmalarına da yardımcı olur.

Röfle ve Saç Açma

Röfle ve saç açma işlemi bayanların sıklıkla uygulattığı yöntemler arasındadır. Bu işlemlerde amaç saç rengini açmaktır ve yapılan uygulama ne yazık ki saçlara çok zarar verir. Güzel bir görünüme kavuşmak uğruna saçlarınızın kırılmasını ve zamanla bakımsız görünmesini istemiyorsanız, bu tip uygulamalardan uzak durmalısınız. Röfle yerine ombre, saç açma işlemi için de evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Saçları Yüksek Isıya Maruz Bırakmak

Saç kurutma makinesi, saç maşası ve saç düzleştirici bayanların saçlarını şekillendirmek için çok sık kullandıkları aletlerdir. Fakat bu aletlerin yaydığı yüksek ısı saçlara aşırı derecede zarar vermektedir. Bu tür aletler kullanıldığı sürece saçların sağlıklı uzaması mümkün değildir. Saçları kurutmak için havlu kullanmak, saç maşası ve saç düzleştirici yerine ise doğal yöntemlerle saçları şekillendirmek bu konuda yaşanabilecek problemlerin önüne geçebilir.

Saç Yapısına Uygun Olmayan Ürünler Kullanmak.

Saçların yapısına uygun olmayan saç bakım ürünleri onlara faydadan çok zarar vermektedir. Kullanacağınız bakım ürünlerinin saç yapınıza uygun olmasına özen gösterin. Bu tür bakım ürünlerinin içeriğine dikkat edin ve saçlarınıza kimyasal içerikli ürünler kullanmayın. Evde doğal bakım uygularken de saçlarınızın ihtiyacına yönelik bakımları uygulayın, bunu yaparken de ne işe yaradığını bilmediğiniz otları kullanmayın.

Saç Yapısına Uygun Bakım Yapmamak

Saç bakımı yaparken saçınızın doğal yapısı önemlidir. Her saç tipi ayrı bakım gerektirir. Saçınızda herhangi bir problem varsa o zaman da saç yapınıza uyumlu ve bu problemi gidermeye yardımcı olacak bir bakım uygulayın.

Saçları Yukardan ve Sıkı Bir Şekilde Toplamak

Uyguladığımız bazı saç modelleri de sürekli tekrar edilmesi halinde saçlarımıza zarar verebilir. Saçları sürekli tepeden ve çok sıkı bir şekilde toplayarak yapılan at kuyruğu ve topuzlar saçların sürekli tokayla temas eden o bölgelerinin yıpranıp kırılmasına yol açar. Belli bir süre sonra saçlarınızı mecburen kestirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle saçlarınıza daha zararsız ve diplerinin de hava alabileceği saç modelleri uygulamanızda fayda var.

Saçları Tararken Çekiştirmek

Saçlarımızı yıkadıktan sonra havluyla kurularken çok bastırdığımızda saçlarımız düğümlenir ve biz yaptığımız bu yanlışın üzerine bir yenisini daha ekleyip, saçlarımızı tarakla çekiştirerek açmaya çalışırız. Böyle bir durumda sadece canımız yanmaz, saçlarımız da kopar ve dökülür. Saçlarınızı çekiştirerek değil, saç diplerinize hafifçe masaj yaparak taramaya dikkat edin.

Saçları Mevsimsel Etkilere Maruz Bırakmak

Yazın sıcak, güneş ve deniz suyu saçları yıpratır. Bu yüzden şapka vs. kullanarak saçlar dış etkenlerin zararlarından korunmalıdır. Kış aylarında da rüzgar yağmur ve kar gibi mevsimsel etkenlere karşı saçlar şapka, bere gibi aksesuarlarla koruma altına alınmalıdır.

Kullanılan Kimyasal Ürünler

Kullanılan kimyasal içerikli şampuan, saç boyası vb. ürünler saçlara kökten uca zarar verir. Bu zararları önlemek için kimyasal içerikli saç ürünlerinden uzak durmalı, aldığımız ürünlerin içeriğine dikkat etmeli ve bitkisel içerikli ürünler kullanmalıyız.

Saç bakımında yapılan hatalar konusunda daha bilinçli davrandığımız taktirde sağlıkla ışıldayan saçlarımız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir