Saç Boyasının Akmasını Önlemenin Yolları

Saç Boyasının Akmasını Önlemenin Yolları

Sosyal Medyada Paylaşın

Saçlarını boyayan bayanların çoğu boyanın saçlarından çabuk aktığından şikayetçidir. Bu konuda suçu seçtikleri saç rengine ve saç boyasına bulanların sayısı da oldukça fazladır. Saç boyasının kalıcılığı tercih ettiğiniz saç boyasının kalitesine ve dayanıklılık süresine göre değişir fakat iş sadece bununla bitmez. Saç boyasının akmasını önlemenin yolları da vardır. Bu yazımızda saç boyasının kalıcılığını arttırmak için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz. Alacağınız bazı tedbirler ve yapacağınız saç bakımı sayesinde saçlarınızın rengini daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Saç Boyasının Kalıcılığı Nasıl Arttırılır?

  • Saç boyasının kalıcılığını arttırmak için uygun renk tonları seçilmelidir. Kızıl renk saç boyalarının diğer renklere oranla daha çabuk aktığını unutmayın.
  • Saç renginize uygun renklerin seçerseniz, boya saçlarınıza daha iyi girer ve çabuk akmaz.
  • Saç boyalarının üzerinde kalıcılık süreleri yazmaktadır. Alırken bu sürelere dikkat etmezseniz, yaptığınız tüm koruyucu uygulamalara rağmen bir süre sonra saçlarınızdaki boyanın aktığını görebilirsiniz.
  • Saç boyasının akmaması için boyalı saçlar için özel olarak üretilmiş olan şampuan ve saç kremi kullanmalısınız.
  • Saçları yıkama süresi de boyanın kalıcılığını etkilemektedir. Her gün saç yıkamak boyanın daha çabuk akmasına neden olacağı için, saçlarınızı en fazla haftada 3 kere yıkayın.
  • Yağlı saça sahip olanlar bu sorunu gidermek için saçlarını daha sık yıkama ihtiyacı hissedebilirler. Bu durumda saçlarınızı yıkamak için kuru şampuan kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • Saçları yıkadığınız suyun sıcaklığı da saç boyasının kalıcılığı açısından önemlidir. Saçlarınızı sıcak su ile yıkamanız boyanın normalden daha çabuk akmasına neden olabilir. Bunu önlemek için saçlarınızı ılık ya da soğuk su ile yıkayabilirsiniz.
  • Saç bakımı yaparken boyalı saçlara özel bir bakım ve uygun maskeler kullanın.
  • Güneş ışınları da saçlardaki boyanın akmasına neden olabileceği için, yaz aylarında saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumak için gerekli tedbirleri almaya dikkat edin. Bunun yanı sıra SPF içeren saç bakım ürünleri de yazın saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumaya ve boyanın dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olacaktır.

Saç boyasının kalıcılığını arttırmak ve seçtiğiniz saç renginden istediğiniz etkiyi alabilmek için yukarıda yazdığımız detaylara dikkat etmelisiniz. Kalıcı saç boyaları, rengini daha uzun süre muhafaza ettiği için seçtiğiniz boyanın bu özelliğe sahip olması da saç boyasının çabuk akmaması için alacağınız tedbirlerden birisidir. Bu konuda kaliteli saç boyası kullanmanın da önemli olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir