Saç Boyasının Zararları

Saç Boyasının Zararları

Sosyal Medyada Paylaşın

Saç boyatmak bayanlar için bir değişiklik ve güzellik kaynağı olsa da saç boyasının saçları yıprattığı ve bir takım zararlar verdiği de açıkça ortada. Sık sık saç boyatanlar bu zararlara bizzat maruz kaldıkları için iyi bilirler. Biz de bu yazımızda saç boyasının saça zararları üzerinde duracağız ve bu zararları en aza indirebilmek için neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Saç Boyasının Saça Verdiği Zararlar Nelerdir

Saç boyaları kimyasal ve bitkisel içerikli çeşitlere sahiptir. Kimyasal saç boyaları saçın yapısını değiştirir, aşırı tahribata neden olarak saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Bitkisel saç boyaları kimyasal içermese de yine de boyanan saçlarda yıpranma meydana gelir. Saçlara zarar vermeyen saç boyası yoktur fakat bazı saç boyaları diğerlerine oranla biraz daha az zarar verirler. Saç boyaları kalıcı ve geçici saç boyası olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kalıcı saç boyaları içerdiği sülfür oksidasyonu ile saça tamamen işleyerek istenen rengi verir. Geçici saç boyalarında ise boya saça işlemez sadece uygulamanın yapıldığı saç teline yapışır. Bu nedenle saçlarda daha az tahribat meydana gelir ve belli bir süre sonra bu boyalar kendiliğinden çıkarlar.

Saç boyalarının çoğunda renk pigmentlerini değiştirmek amacıyla hidrojen peroksit kullanılır. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan kimyasal reaksiyon sonucu saçların rengi değişir. Sonuçta saçlar arzu edilen rengi alır fakat bu arada o an farkedemeyeceğimiz bir şekilde saç telleri aşınır. Saçlarını çok sık boyatan kişiler belli bir süre sonra saç tellerinin inceldiğini farketmeye başlarlar.

Saç Boyasının Saça Verdiği Zararları Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız

  • Kimyasal boyaların yerine bitkisel saç boyaları kullanın.
  • Kullandığınız saç boyası ve diğer saç bakım ürünlerinin kaliteli ve sağlıklı olmasına dikkat edin.
  • Boya nedeniyle kuruyan ve yıpranan saçlarınıza, besleyici ve onarıcı saç bakımı uygulayın. Bunun için boyalı saçlar için doğal saç bakım maskeleri konusunda yer alan maske tariflerimizden faydalanabilirsiniz.
  • Saçlarınızı 6 ayda bir boyatın.
  • Saçlarınızı kendi rengine yakın renklere boyatın. Saç rengi açma işlemi saçlara çok fazla zarar verir ve bu zararların telafisi zordur, bunu unutmayın.
  • Saçlarınıza saç kurutma makinesi veya saç şekillendiriciyi çok fazla uygulamayın. Bu aletlerin yaydığı yüksek ısı boyanın yıprattığı saçları daha kötü bir hale getirebilir.

Saç boyasının zararları ve bu konuda alabileceğiniz önlemleri sizlerle paylaştık. Saçlarınızdaki beyazları kapatmak gibi bir derdiniz yoksa, saçlarınızı boyatmak yerine değişik saç modelleri uygulayarak da imajınızı yenileyebilirsiniz.

Saç Uzatan Zencefil Maskesi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir