Saç Dökülmesi Nedenleri ve Belirtileri

Saç Dökülmesi Belirtileri ve Nedenleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Saç dökülmesi, günlük standart miktardan daha fazla saç kaybının oluştuğu durumlara verilen isimdir. Günde 50 ila 100 arasında saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Dökülmenin 100 saç telinden fazla olduğu durumlarda gereken tedbirlerin alınması lazımdır. Günümüzde pek çok kadın ve erkeğin ortak sorunu olan saç dökülmesi geçici ya da kalıcı olarak meydana gelebilir. Saç dökülmesinin geçici olduğu durumlarda çoğu zaman sorun kendiliğinden düzelirken, kalıcı saç dökülmesi söz konusu olduğunda mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Saç Dökülmesinin Belirtileri ve Nedenleri

Saç Dökülmesinin Belirtileri

  • Saçların 100 telden daha fazla dökülmesi
  • Saçların döküldüğü bölgelerde zamanla açıklık oluşması
  • Saç diplerinde meydana gelen kaşıntı, kızarıklık, yanma ve sızlamalar
  • Saçların güçsüz ve mat bir görünüm alması
  • Saç diplerinde aşırı hassasiyet oluşması, saçları tararken hatta dokunurken bile saç diplerinde sızı meydana gelmesi

Bu saydığımız belirtiler 6 aydan daha uzun bir süredir devam ediyorsa hemen bir uzmana görünüp tedaviye başlanması gerekir. Durumun önemsenmemesi kalıcı saç kayıplarına da sebebiyet verebileceği için bu konuda tedbirli olunmalıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bunları bilmemiz saç dökülmesini nasıl önleyebiliriz sorusunun da cevabını içermesi bakımından son derece önemlidir.

Kalıtsal özellikler: Saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sırada kalıtsal özellikler yer almaktadır. Aile bireylerinde saç dökülmesi olan kişilerde diğerlerine oranla saç dökülmesi riski daha yüksektir. Kalıtsal özellikler nedeniyle oluşabilecek saç dökülmelerine engel olma şansımız olmasada, böyle bir sorun oluşabileceğinden haberdar olunması erken teşhis ve tedavi imkanı sağlar.

Saçlara zarar veren yöntemleri çok sık uygulamak: Bu madde kadınların saç dökülmelerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kadınların saçlarını güzelleştirmek ve onlara şekil vermek amacıyla uyguladıkları; saç boyatma, renk açma, saç düzleştirme, perma, röfle vb. yöntemler saçların doğal dengesini bozmaktadır. Bunun sonucunda da sağlığını yitiren ve yıpranan saçlarda koparak dökülmeler meydana gelmektedir. Saçlara uygulanan jöle, saç spreyi, saç şekillendirici gibi kozmetik ürünlerde saç dökülmesine neden olmaktadır. Ayrıca bayanların saçlarını sürekli yukardan sıkı bir şekilde toplaması ya da saç diplerinin hava alamayacağı saç modelleri uygulamaları da saç dökülmelerine zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle bayanlar saç diplerinin rahatça hava alabileceği modelleri tercih etmeliler.

Hormonal değişiklikler: Kadınlarda hamilelik ve menopoz erkeklerde ise andropoz gibi hormonal değişikliklerin oluştuğu dönemlerde saç dökülmesi sorunuyla karşılaşılabilmektedir. Hamilelik nedeniyle oluşan saç dökülmeleri doğumdan sonra belli bir süre daha devam ettikten sonra kendiliğinden geçmektedir. Andropoz ve menopoz nedeniyle saç dökülmesi meydana gelmesi halinde ise uygulanan hormon tedavisi ile saçların dökülmesi durdurulabilmektedir.

Troid bezinin çalışmasındaki aksaklıklar: Troid bezinin az ya da fazla çalışması sonucu da saç dökülmesi meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra; soğuk algınlığı, yüksek ateş ve ağır enfeksiyonlar da geçici olarak saç dökülmesine sebep olabilir. Bu rahatsızlıkların geçmesi ile saçların dökülmesi de kendiliğinden durur.

Vitamin eksikliği: Vücuda yeterli miktarda demir ve protein alınmazsa kişi saç dökülmesi problemi yaşayabilir. Bunların takviye edilmesi ile saç dökülmesinin önüne geçilir. Ani kilo kaybı olması halinde de saçlar dökülebilir. Özellikle sürekli diyet uygulayanlarda bu tip problemlere daha sık raslandığı için diyet yapanlar bunu mutlaka bir uzman kontrolünde yapmalıdır.

Mevsim Geçişleri: Mevsim geçişleri geçici saç dökülmelerinin en sık yaşandığı durumlardır. Kendiliğinden geçen bu durum herhangi bir tedavi gerektirmemekle birlikte, bu dönemde saç bakımına biraz daha fazla dikkat edilmelidir.

Mantar hastalığı: Saç diplerinde görülen çeşitli mantar hastalıkları da aşırı şekilde saç dökülmesine neden olabilir. Hastalığın tedavi edilmesiyle birlikte saç dökülmesinin de tedavisi gerçekleşmiş olur.

Kemoterapi tedavisi: Kanser hastalarının gördüğü kemoterapi tedavisi de saç dökülmelerinin sebepleri arasındadır. Kemoterapi tedavisinin sonuçlanması ile birlikte hastanın saçları yeniden çıkmaktadır. Bazı doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak da saç dökülmesi meydana gelir. Bu durumda doktorla görüşülmeli ve kullanılan ilaç değiştirilmelidir.

Ameliyat sonrası: Geçirilen bazı ameliyatların sonrasında geçici bir süre saç dökülmesi görülebilir. Sonrasında kendiliğinden geçtiği için endişelenecek bir durum yoktur. Ağır kronik hastalığı bulunan kişilerde görülen saç dökülmeleri hayat boyu devam etmektedir.

Aşırı stres: Yoğun stres altındaki kişilerde aşırı bir şekilde saç dökülmesi meydana gelir. Stresten uzak durulduğu taktirde bu problem kısa süre içerisinde çözülebilir.

Madde kullanımı: Madde bağımlılarında da saç dökülmesi çok sık görülmektedir. Bu kişiler tedavi olup bu kötü alışkanlıklarından kurtulurlarsa sağlıklı saçlara kavuşabilirler.

Saç dökülmesi belirtileri ve nedenleri hakkında detayları bu yazımızda paylaştık. Sizler de bu tür bir sorun yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden bir uzman doktora danışmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir