Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Sosyal Medyada Paylaşın

Saç dökülmesi, hem kadınlar, hem erkekler için büyük sorun oluşturabilir. Farklı nedenler ile meydana gelen bu dökülmeler, zaman içinde başın belirli kısımlarında saçların açılmasına ve baş derisinin görünmesine neden olur. Kellik ya da erkek tipi saç dökülmesi de denilen yoğun dökülmelere karşı bazı bitkiler ile önlem alınabilir. Genetik olmayan saç dökülmesine iyi gelen bitkiler ve bu bitkilerin kullanımı hakkında detaylar şu şekildedir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Prosiyanidinler olarak isimlendirilen antioksidan özellikli bileşikler, saçların yeniden çıkmasını sağlar. Saç köklerine zarar veren maddeleri engelleyerek saç dökülmesinin önüne geçen bu bileşikler, daha sonraki aşamada sökülen saçların yeniden yerine gelmesini sağlar. Japonya’da bu yönde yapılan çalışmalar, olumlu sonuçlar vermiştir. Prosiyanidin içeren ve saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında elma, kakao, yeşil çay, yaban mersini, arpa ve kuşburnu gelmektedir. Bu besinleri düzenli olarak tüketerek hem vücudun genel sağlığına hem de saçların sağlığına katkı sağlayabilirsiniz. Bu besinlerin dışında biberiye, aloe vera, nane yağı, ısırgan otu ve çörek otu yağı da saç dökülmesine iyi gelen bitkiler ve bitkisel yağlardır.

Biberiye

Geçmişi uzun senelere dayanan biberiye, saç dökülmesi için kullanılabilen en önemli bitkilerden birisidir. Kafa derisine dışından uygulandığında etkili sonuç veren biberiye yağı saç derisinin dezenfekte olmasını sağlar. Cilt için de olumlu etkisi bulunan biberiyeyi çay olarak demleyip günden bir fincan tüketilmesi bile saç sağlığı için yeterlidir. Çayı dışında biberiyenin yağını diğer şifalı yağlar ile karıştırıp saçlara uygulayabilirsiniz. Bu uygulama için 3-4 damla biberiye yağını bir yemek kaşığı badem yağı ya da bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saç diplerinize yedirerek uygulayın. Bir saat kadar bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı her zamanki şampuanınız ile yıkayıp durulayabilirsiniz.

Isırgan Otu

Bilimsel olarak bir araştırmaya konu olmasa da ısırgan otunun saç dökülmesini önlediği yeniden çıkmasını sağladığı bir gerçek. İçeriğinde A, C vitamini, demir ve kalsiyum bulunan ısırgan otu saçlarda kepeklenmeyi de önler. Saç köklerini canladırarak saçların daha parlak ve güçlü olmasını sağlar.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu ülkemizde çoğu bölgede yetişir. Sağlık için faydaları son derece fazladır. Çörek otunun yağı saçlara çok iyi geliyor. Saç köklerinin canlanması, saçların güçlenmesi ve saç dökülmesini önleme özelliğine sahiptir. Isırgan otu yağını saç derisine ve saç diplerine masaj yaparak yedirebilirsiniz. Ayrıca çörek otunu hamur işlerinde ya da yemeklerde de kullanarak benzer etkiyi sağlayabilirsiniz.

Nane Yağı

Nane yaprakları ile elde edilen nane yağı saçlar için çok faydalıdır. Hoş kokusu ile ferahlık veren bu yağ saçlara tek başına uygulanmamalı. Badem yağı ya da zeytinyağı ile birlikte karışım yapılıp saç diplerine uygulanabilir. Ya da başka bir yöntem olarak her zaman kullandığınız şampuanınız ile birlikte nane yağını kullanarak saç derisine verebileceği olası zararlardan koruyabilirsiniz.

Aloe Vera

Saç dökülmesine iyi gelen şifalı bitkiler arasında aloe vera da vardır. Piyasada saç dökülmesi için satılan çoğu üründe de yer alan bu şifalı bitki saçların daha parlak, daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Siz de saç dökülmesinden şikayetçi iseniz aloe vera kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir