Saç Dökülmesini Önleyen Maske Tarifleri

Saç Dökülmesini Önleyen Maske Tarifleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Saç dökülmesini önleyen maske tarifleri, saçları güçlendirir ve dökülmeleri önleyerek saçların yeniden sağlıklı olmasını sağlar. Saç dökülmesi başta genetik nedenler olmak üzere birçok etkenden dolayı meydana gelebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde saç dökülmesi daha çok görülebilir. Yaz mevsiminde yıpranan saçlarımızda bu mevsimde kırılma ve dökülmeler görülebileceği için biz de bugünkü yazımızda saç dökülmesini önleyen doğal maske tariflerini sizlerle paylaşmak istedik.

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Maske Tarifleri

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Maske Tarifi

Kurutulmuş karanfil ile yapacağınız bu bitkisel saç bakım maskesini düzenli olarak kullandığınızda, saçlarınız daha gür ve güçlü olur. Bu maske aynı zamanda saç dökülmelerini de durdurmaya yardımcı olur. Maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 avuç kuru karanfil
 • 1 litre su

Yapılışı ve Uygulanışı

Kurutulmuş karanfili küçük bir tencerede 1 litre suyla birlikte kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatarak, ılıması için bekletin. Karışım ılıdıktan sonra süzün. Yaptığınız bu karanfil suyuyla saç diplerinize masaj yaparak yıkayın. Saçlarınıza bir bone geçirerek, etki etmesi için 5 saat kadar beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Sarımsak Maskesi

Sarımsağın saç çıkarmakta etkili olduğunu bilmeyen yoktur. Kokusundan pek hoşlanmadığımız sarımsak zeytinyağı ile birlikte kullanıldığında saç çıkmasını sağlar ve dökülmelere de engel olur. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayarak daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 diş sarımsak
 • Yarım su bardağı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Sarımsakların kabuğunu soyun ve havanda döverek ezin. Sarımsakların suyunu çıkarana kadar ezdikten sonra bunları bir kasenin içinde zeytinyağı ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Saçlarınıza bone geçirerek 1 saat kadar beklettikten sonra, bol su ile yıkayarak temizleyin.

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Doğal Yağ Karışımı Tarifi

Bazı doğal yağlar saç köklerini güçlendirerek, saçların dökülmesine engel olurlar. Bu doğal yağlar aynı zamanda saçlara bakım yaparak daha sağlıklı ve parlak görünmelerine de yardımcı olurlar. Şimdi sizlerle tarifini paylaşacağımız doğal formülü haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı lavanta yağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içinde belirtilen miktarda badem yağını ve lavanta yağını güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün ve başınıza bone geçirerek 3 saat kadar beklettikten sonra, bol su ile yıkayarak durulayın.

Saç Dökülmesini Önleyen Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı ve yumurta saç bakım maskelerinde sıkça kullanılan malzemeler arasında bulunmaktadır. Saçlarınızın dökülmesini önlerken, onların daha güzel ve bakımlı olmalarını da istiyorsanız bu maske tam size göre. Haftada 1 kere evde bu doğal formülü düzenli olarak uygularsanız, saçlarınızdaki etkisini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tane yumurta

Yapılışı ve Uygulanışı

Zeytinyağı ve yumurtayı bir kasenin içinde güzelce çırpın. Maske kıvamına gelen bu karışımı saç diplerinize uygulayın. Saçlarınıza bir bone geçirerek 20 dakika etki etmesi için beklettikten sonra güzelce yıkayarak durulayın.

Saç Dökülmesini Önleyen Bal ve Zeytinyağı Maskesi Tarifi

Evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu maske sayesinde saçlarınızın dökülmeden, sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz. Haftada 1 kere düzenli olarak uygulayın, saçlarınızdaki dökülme durduktan sonra da bakım yapmak amacı ile bu maskeyi kullanmaya devam edebilirsiniz. Maskenin yapımında kullanacağınız bal ve zeytinyağının organik olması gerektiğini unutmayın.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı organik bal

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içine bal ve zeytinyağını koyarak, güzelce karıştırın. Karışım sürülebilecek kıvama geldiğinde saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu masaj sırasında bölgeyi fazla hırpalamamaya dikkat edin. Uygulamayı yaptıktan sonra saçlarınıza bir bone geçirerek yarım saat bekleyin ve sonrasında saçlarınızı güzelce yıkayarak arındırın.

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Formül

Soğan ve bitkisel yağlarla yapılan bu saç bakım formülü sayesinde saç dökülmelerinin önüne geçebilir, daha gür ve sağlıkla ışıldayan saçlara sahip olabilirsiniz. Şimdi sizlere tarifini vereceğimiz bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tane kuru soğan
 • 2 tatlı kaşığı hint yağı
 • 2 tatlı kaşığı çörek otu yağı
 • 1 çay kaşığı terebentin

Yapılışı ve Uygulaması

Soğanın kabuğunu soyun ve rendeleyin. Daha sonra bir kaseye aldığınız rendelenmiş soğanların üzerine listedeki bitkisel yağları ilave edin ve hepsini güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi saç diplerinize uyguladıktan sonra, saçlarınıza bir bone geçirip yarım saat etki etmesi için bekleyin. Sonrasında saçlarınızı maskeden arındırın.

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Yağ Karışımı

Saçlarınıza bakım yaparken, dökülmelerini de önlemeye yardımcı olacak bir bitkisel yağ karışımını da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Haftada 1 kere düzenli olarak uygulayacağınız bu bitkisel karışım sayesinde daha güçlü ve ışıltısı ile göz kamaştıran saçlara sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı sarımsak yağı
 • 1 yemek kaşığı ısırgan yağı
 • 1 yemek kaşığı çam yağı
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulaması

Malzemelerin tamamını bir kaseye alın ve güzelce karıştırdıktan sonra saç diplerinize yedirerek sürün. Saçlarınızı bir havlu ile sarıp 2 saat kadar bu şekilde bekledikten sonra, bol su ile yıkayarak arındırın.

Saç Dökülmesini Önleyen Çay Maskesi Tarifi

Saç dökülmelerine karşı etkili, evde kolayca uygulayabileceğiniz bir doğal saç bakım maskesi tarifi daha paylaşıyoruz. Haftada 1 kere bu pratik maskeyi yaparak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tane yumurtanın sarısı
 • 1 çay bardağı demli çay
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 damla limon suyu

Yapılışı ve Uygulaması

Bir kasenin içine aldığınız yumurta sarısının üzerine listedeki diğer malzemeleri de ilave edin ve hepsini güzelce karıştırın. Karışım sürülebilecek kıvama geldikten sonra, saç diplerinize dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra, saçlarınızı güzelce yıkayarak uygulamayı sonlandırın.

Saç Dökülmesini Önleyen Bal ve Tarçın Maskesi Tarifi

Haftada 2 kere uygulayacağınız bu maske sayesinde saçlarınızın dökülmesini önlerken, aynı zamanda onarıcı ve besleyici bir bakım da yapmış olursunuz. Saç bakımı adına bir taşla iki kuş vurmak istiyorsanız bu maskeyi deneyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 yemek kaşığı doğal bal

Yapılışı ve Uygulaması

Cam bir kaseye balı alın, içine tarçın ve zeytinyağını ilave ederek hepsini güzelce karıştırın. Karışım sürülebilecek bir kıvama geldiğinde, saç diplerinize uygulayın. 15 dakikalık bekleme süresinin ardından saçlarınızı maskeden arındırabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Kür Tarifi

Şimdi sizlerle paylaşacağımız bu kür, saç dökülmelerini engellemesinin yanı sıra kepeğe karşı da etkilidir. Haftada 1 kere düzenli olarak uygulamanız halinde güçlü ve kepeksiz saçlara sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı ısırgan yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Cam bir kasenin içine belirtilen miktarda badem yağı, zeytinyağı ve ısırgan yağını alın. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra saç diplerinize yedirerek sürün. Saçlarınıza bone geçirerek 1 saat kadar beklettikten sonra suyla yıkayarak durulayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle paylaşmış olduğumuz saç dökülmesini önleyen doğal formüller, kolaylıkla temin edebileceğiniz hesaplı malzemelerden yapılmaktadır. Bu maskeleri uygulayarak hem saç dökülmesini önleyebilir, hem de saç bakımınızı daha hesaplı bir şekilde yapmanın avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir