Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir

Sosyal Medyada Paylaşın

Saç ekimi, erkeklere ve kadınlara lokal anestezi altında uygulanan, kelliğe kesin ve kalıcı çözüm sunan cerrahi bir yöntemdir. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen saç dökülmeleri yüzünden özellikle erkeklerde kellik problemine çok sık rastlanmaktadır. Fakat saç ekimi sayesinde artık kelliğin tarihe karıştığını söyleyebiliriz.

Saç Ekimi Nedir

Vücudun ense, iki kulak arası gibi başın arka tarafındaki bölgelerinden alınan saç köklerinin, saç olmayan bölgelere transfer edilmesi saç ekimi olarak adlandırılır. Başın bu bölgesindeki saçlar genetik olarak dökülmediği için kalıcı özelliğe sahiplerdir. Bu nedenle ekilen saçlar da hayat boyu kalıcı olmaktadır. İşlemin başarı oranı oldukça yüksektir.

Saç Ekimi Nasıl Uygulanır

Saç ekimi uygulaması, saçlı bölgeden özel bir işlemle lokal anestezi altında alınan saç köklerinin, saçsız bölgeye özel yöntemlerle ekilmesi suretiyle uygulanır. Saç ekiminin nasıl uygulanacağı yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Saçlar tek tek alınabileceği gibi toplu halde de alınabilirler.

Saç Ekimi Nerede Yapılır

Saç ekimi özel saç ekimi merkezlerinde yapılmaktadır. Saç ekiminin yapılacağı merkezin modern bir tertibata sahip olması ve uygulamayı gerçekleştirecek olan ekibin işindeki uzmanlığı başarı oranını etkileyen en önemli faktörlerdir. Uzman bir kadro saç ekimi uygulamasını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirir ve sonrasında da hastalar bu konuda hiçbir sorunla karşılaşmazlar. Fakat işinde deneyimli olmayan bir merkezde yapılacak yanlış uygulamalar başarısız sonuç verip, hasta için sorun yaratabilir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapıldıktan sonra saç ekimi merkezi hakkında karar verilmelidir.

Saç Ekiminde Hangi Yöntemler Uygulanır

Saç ekiminde FUT ve FUE adı verilen iki yöntem uygulanmaktadır. Saç ekimi öncesinde yapılan araştırmalar neticesinde hasta için hangi yöntemin daha uygun olduğuna karar verildikten sonra uygulama gerçekleştirilir. Bu iki yönteme kısaca göz atacak olursak:

Saç Ekiminde FUT Yöntemi

Saç ekimi alanında uygulanan daha eski bir yöntem olan FUT yöntemi, Foliküler ünite transplantasyonu’nun kısaltılmış halidir. Bu yöntemde, sağlıklı saç bölgesinden saçlı deride gerginlik oluşturmayacak şekilde bir deri parçası özel bir yöntemle çıkarılır. Daha sonra bu deri parçası özel bir işlemden geçer ve saç kökleri bölgede mevcut olan kılların yönüne göre küçük delikler açılmak suretiyle saç ekimi gerçekleştirilir. Son olarak derinin alındığı bölge cerrahi dikişle dikilerek uygulama tamamlanır. FUT yöntemi ile saç ekimi sonrasında dikişin atıldığı bölgede ince bir çizgi şeklinde iz kalmaktadır.

Saç Ekiminde FUE Yöntemi

FUE, foliküler ünite ekstraksiyonu’nun kısaltılmış halidir. FUE yöntemi saç ekimi uygulamasındaki en son tekniktir. Dünyada ve ülkemizde en sık uygulanan yöntem olan FUE ile saç ekimi sonrasında sonuçlar hastaları oldukça memnun etmektedir. Yöntemin nasıl uygulandığına gelince, iki kulak arası ve ense bölgesinden tek tek özel bir yöntemle alınan saç kökleri, özel bir işlemden geçirildikten sonra saç olmayan bölgeye lokal anestezi altında tek tek açılan yarıklara, bölgedeki diğer saçların mevcut yönüne dikkat edilerek yerleştirilirler. Uygulanan bu özel metod sayesinde bu saçlar uzadığında ortaya doğal ve estetik bir görünüm çıkar.

Saç Ekiminde FUT ve FUE Yöntemi Arasındaki Farklar Nelerdir

FUT yöntemi ile saç ekimi yapıldığında saçlar tek seferde toplu halde alındığı için uygulama daha kısa sürede tamamlanmaktadır. FUE yönteminde ise saç kökleri bölgeden tek tek alınmaktadır.

İki yöntem aradındaki bir diğer fark ise FUT yöntemi sonrasında saçların alındığı bölgede küçük de olsa bir iz kalırken FUE yöntemi ile saç ekimi sonrasında herhangi bir iz kalmamasıdır.

FUT ve FUE yöntemi arasındaki farklar fiyatlarada yansımaktadır. FUT yöntemi biraz daha ucuzdur çünkü FUE yönteminde saçlar tek tek alındığı için daha zahmetli bir uygulamadır.

Günümüzde başarıyla gerçekleştirilen saç ekimi uygulaması sayesinde insanlar kel kalmaktan kurtulmakta, ağrısız ve acısız bir şekilde tekrar sağlıklı saçlara kavuşabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir