Saç Neden Beyazlar

Saç Neden Beyazlar

Sosyal Medyada Paylaşın

Saç beyazlaması, hem erkek, hem kadınların ortak sorunlarından birisidir. Yaşları genç olmasına rağmen bir çok kişide ortaya çıkan bu sorunun farklı nedenleri vardır. Erken yaşta saç neden beyazlar sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İşte o çok merak edilen sorunun farklı cevapları…

Saç Neden Beyazlar

Saçlar, belirli bir yaşa gelindikten sonra doğal süreç içinde beyazlamaya başlar. Yer yer başlayan bu beyazlık, öbekler halinde devam eder. Yaşın ilerlemesi ile saçlara rengini veren melanin üretimi azalır. Bu nedenle de saçların rengi beyazlar. Melanin oranı en yüksek siyah ve kahverengi saçlardadır. Gri saçlarda melanin oranı düşükken, beyaz saç tellerinde melanin hiç yoktur.

Saç beyazlamasının nedenleri arasında yine ilk sıralarda yer alan bir diğer etken genetiktir. Eğer ailede erken yaşlarda saç beyazlaması yaşayan varsa, diğer aile bireylerinde de aynı sorun ile karşılaşılabilir. Özellikle anne, baba, dede, babaanne ve anneannelerdeki erken yaşta saç beyazlaması, torun ve çocuklarda da görülebilir.

Zaman zaman yaşanan ani şoklar ya da travmatik durumlar da saçların beyazlamasına neden olabilir. Alınan acı bir haber ya da yaşanan bir kaza sonucu kısa sürede kişilerin saçlarında beyazlama ortaya çıkabilir. Sürekli yaşanan stres ve sıkıntılarda saçların beyazlamasında önemli rol oynar.

Saç beyazlaması, bazı hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar arasında troid bezlerinin gerektiği gibi çalışmaması, B12 vitamininin eksikliğinden kaynaklanan pernisiyöz anemi, erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen werner sendromu ve saçlarda gri yamalar şeklinde ortaya çıkan poliosis hastalığı ilk sıralarda yer almaktadır.

  • B12 vitamininin yeterli olarak alınmaması,
  • Hava kirliliği,
  • Güneş ışınları,
  • Sürekli alkol alma
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
  • Yetersiz beslenme
  • D, C vitamini, kalsiyum ve bakır eksikliği,
  • Bazı hormonların gerektiğinden az ya da çok çalışması,
  • Sigara kullanma alışkanlığı, saç beyazlamasının diğer nedenleridir.

Saç beyazlamasının nedenleri bilinse de bazı durumlarda beyazlamanın önüne geçilemeyebilir. Beyazlamanın önüne geçildiği durumlarda ise sadece saçlara yeni beyazların eklenmesinin önüne geçilebilir. Beyazlayan saçlar içinse doğal ve kimyasal içerikli saç boyaları kullanılarak çözüm sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir