Saç Rengini Doğal Yollar ile Açmak için Kullanılan Yöntemler

Sosyal Medyada Paylaşın

Saç rengini doğal yollar ile açmak için kullanılan yöntemler, saçlarında renk değişikliği yapmak isteyen ancak bunun için boya kullanmak istemeyen bayanların en sık başvurduğu yöntemlerdir. Evde her zaman bulunabilecek malzemeler ile hazırlanan karışımların saça sürülmesi şeklinde uygulanan bu yöntemler, aynı zamanda evde doğal ombre yapımında da kullanılabilir. İster saçınızın tamamında uygulayabileceğiniz, isterseniz de sadece ombre yapmak için kullanabileceğiniz doğal saç rengi açma yöntemleri şu şekildedir.

Saç Rengini Doğal Yollarla Açmak İçin Kullanılan Yöntemler

Papatya Suyu ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Papatya suyu bayanların saç rengini açmak için en sık kullandıkları yöntemlerden biridir. Saçların doğal dengesini bozmadan harika ışıltılarla parlamasını sağlayan bu yöntem için gereken kuru papatyayı aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 avuç kadar kurutulmuş papatya
 • 2 su bardağı su

Uygulanışı

Küçük bir tencerenin içerisinde suyu ve papatyayı kaynatın. Kaynatırken karışımın renginin sarı olmasını bekleyin ve bu rengi alır almaz ocağın altını kapatın. Papatyayı çok fazla kaynatırsanız turuncu bir renk alır ve istediğiniz sonucu alamazsınız. Bu nedenle bu ayrıntıya dikkat etmeyi unutmayın. Hazırladığınız papatya suyunu küçük bir sprey şişesine boşaltın ve saçlarınıza dipten uca doğru güzelce püskürtün. Saçınızın her yerine uyguladıktan sonra birkaç saat güneşte bekleyin ve sonrasında saçlarınızı yıkayarak uygulamayı tamamlayın.

Karbonat ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Karbonatla saç rengini açmak, saçlarınızda güzel ışıltılar meydana getirirken saç derisinde derinlemesine temizlik yaparak kepek vb. saç problemlerini de çözmeye yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı karbonat

Uygulanışı

Banyodayken ıslak saçlarınıza karbonatı dökün ve parmak uçlarınızla masaj yaparak, saçlarınıza kökten uca etki etmesini sağlayın. Karbonat doğal ve etkili bir saç rengi açma yöntemidir, özellikle yağlı saçlar için en ideal uygulamadır.

Bal ve Zeytinyağı ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Bal ve zeytinyağı evde uyguladığımız birçok doğal saç bakım maskelerinin de ana malzemesidir. Bu harika ikili saçları besleyip, daha sağlıklı olmalarına katkıda bulunurken saç renginizi açmak için de kullanılabilir.

Malzemeler

 • Yarım su bardağı zeytinyağı
 • Yarım su bardağı organik bal

Uygulanışı

Derince bir kasede bal ve zeytinyağını güzelce karıştırın. Sürülebilecek kıvama getirdikten sonra saçlarınızı nemlendirerek kökten uca uygulayın. Yarım saat kadar saçlarınıza etki etmesini bekledikten sonra, bol su ile yıkayarak durulayın.

Elma Sirkesi ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Kepeksiz ve parlak saçların sırrı olan elma sirkesi, saç rengini açmak için de kullanılabilecek doğal bir üründür. Elma sirkesi ile saç rengini açma işlemi uyguluyorsanız sonrasında saçlarınıza saç bakım maskesi uygulayınız.

Malzemeler

 • Yarım bardak elma sirkesi
 • Birkaç damla lavanta yağı

Uygulanışı

Duştan sonra son durulama suyunuza yarım bardak elma sirkesi ve lavanta yağını ekleyin. Saçlarınız istediğiniz rengi alana kadar saçlarınızı her yıkadığınızda aynı uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

Limon ile Saç Rengini Açma

Limon ile saç rengi açma uygulaması da kolaylığı bakımından bayanlar tarafından çok sık tercih edilmektedir. Limon içerdiği asit nedeniyle saçları yıpratabilir. Bunu önlemek için uygulama sonrasında saçlara besleyici ve koruyucu bakım uygulanmalıdır.

Malzemeler

 • Bir su bardağı taze sıkılmış limon suyu
 • Küçük bir sprey şişesi

Uygulanışı

Limon suyunu sprey şişesine doldurun ve saçlarınızın her yerine püskürtün. Bu uygulamayı yaparken saçlarınız nemli olmalıdır. Saçlarınıza limon suyu uyguladıktan sonra 2 saat kadar güneşte bekleyin ve ardından saçlarınızı yıkayın.

Tarçın ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Tatlılarımıza güzel bir koku ve aroma veren tarçın saç rengini açmada da bayanların kullanabileceği doğal ve sağlıklı bir malzemedir.

Malzemeler

 • Biraz toz tarçın
 • Bir miktar saç kremi
 • Bone

Uygulanışı

Küçük bir kabın içinde toz tarçını saç kremi ile güzelce karıştırın. Sonrasında saçlarınıza karışımı güzelce masaj yaparak yedirin. Karışımın saçınıza etki etmesi için 10 saat kadar beklemeniz gerekmektedir. Bu nedenle uygulamayı gece yatmadan önce yapıp, sabah kalktığınızda saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Bal ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Bal saçı besler, nem dengesini sağlamaya yardımcı olurken yumuşacık ve ışıltılı olmasına da katkıda bulunur. Tüm bu faydalarının yanı sıra saç rengini açmak için de kullanılabilir. Balla saç rengini açtığınızda aynı zamanda saçlarınıza bakım da uygulamış olursunuz.

Malzemeler

 • Yarım su bardağı saç kremi
 • 1 su bardağı organik bal

Uygulanışı

Bir kabın içerisinde saç kremi ile balı güzelce karıştırın. Krem haline getirdiğiniz karışımı saçlarınıza yedirerek sürün ve saçlarınızı streç film ile sarın. Karışımın saçlarınızda uzun süre beklemesi gerektiği için bu uygulamayı gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

Bal ve Limon ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Bal ve limon saçın rengini açmak için ayrı ayrı kullanılabileceği gibi ikisi bir arada da kullanılabilmektedir.

Malzemeler

 • 1 su bardağı organik bal
 • 1 su bardağı taze sıkılmış limon suyu
 • Küçük bir sprey şişesi

Uygulanışı

Verilen miktarda malzemeyi bir sprey şişesine koyun ve güzelce çalkalayarak iyice karışmasını sağlayın. Daha sonra hafif nemli olan saçlarınıza spreyle karışımı püskürtün. Bu şekilde 2 saat kadar güneşte bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

C Vitamini Tableti ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Bazı bayanların uyguladığı ve sonuçlarından memnun kaldığı bu yöntemi uygulamak istiyorsanız ilk olarak eczaneden C vitamini tableti temin ederek işe başlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 9 tane C vitamini tableti
 • Bir miktar şampuan
 • Bone

Uygulanışı

C vitamini tabletlerini güzelce ezin ve bunu her zaman kullandığınız şampuanınızla karıştırın. Hazırladığınız formülü saçlarınıza iyice yedirerek sürdükten sonra, başınıza bone geçirin, 10 dakika bekleyin ve saçlarınızı durulayarak uygulamayı tamamlayın.

Yazımızda verdiğimiz saç rengi açma yöntemleri uygulanırken belirtildiği şekilde malzemelere dikkat edilmesi ve uygulama sırasında verilen sürelerin aşılmaması gerekir. Aksi halde saçlarda hasar meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir