Saç Tipine Göre Doğal Yağ Kürü

Saç Tipine Göre Doğal Yağ Kürü

Sosyal Medyada Paylaşın

Saç tipine göre doğal yağ kürü sağlıklı saçlar için büyük önem taşır. Saç tipine göre farklı yağların karıştırılması ile elde edilen özel karışımlar, saçların nem dengesini sağlayarak daha sağlıklı olmalarını ve daha çabuk uzamalarını sağlar. Bu özel karışımlara geçmeden önce karışımlar içinde yer alan doğal yağların saçlara etkisi hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz.

Kekik yağı: Çabuk kırılan saçların düzelmesini sağlar ve saç sorunlarının azalmasını etkiler.

Zeytinyağı: Saçların nemlenmesini sağlayarak kırılmasını önler.

Biberiye yağı: Saç derisinin sağlıklı olmasında etkili olan biberiye yağı, kepek sorunu için birebirdir.

Lavanta yağı: Saç derisi kaynaklı saç dökülmelerini engeller ve saçların yeniden sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar.

Limon yağı: Saç derisinin sağlıklı olmasını ve saçların daha parlak olmasını sağlar.

Adaçayı yağı: Saç derisindeki fazla yağın alınmasını sağlar.

Saçlardaki sorunların giderilmesi için etkili şekilde kullanılan yağ karışımlarında yer alan doğal yağlardan bahsettikten sonra artık saç tiplerine göre yağ karışımları konusunu işleyebiliriz.

Normal Saçlar için Bakım Kürü

Kuru olmayan ve çok çabuk yağlanmayan saçlar, normal saç tipi olarak sayılır. Her ne kadar normal olarak değerlendirilse de bu saç tiplerinin de özel bakıma ihtiyacı vardır. Bu özel bakım için aşağıdaki doğal yağ karışımı uygulanabilir.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı adaçayı yağı
  • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı
  • 1 tatlı kaşığı lavanta yağı

Uygulanışı

Karışım için gerekli olan tüm malzemeler bir kase içine alınır ve güzelce karıştırılır. Homojen bir kıvam alan karışım saçlara uygulanır ve 15 dakika süre ile bekletilir. Süre sonunda ılık su ile saçlar durulanır ve 15 günde bir aynı karışım uygulanır.

Kuru Saçlar için Bakım Kürü

Kuru saçlar, çabuk kırılmalarının yanında mat bir görünüme sahip olan saç tipleridir. Kuru saçların yağ dengesini sağlamak için aşağı verilen yağ karışım kürü uygulanabilir.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı sandal ağacı yağı

Uygulanışı

Karışım için gerekli olan doğal yağlar bir kase içine konulur ve karıştırılır. Elde edilen karışım güzelce saçlara uygulanır ve bir bone ile sıkıca kapatılır. Yarım saat süre ile saçlar bu şekilde bekletilir ve süre sonunda ılık su ile durulama yapılır. Saçların bakımlı olması için 15 günde bir bu karışım uygulanabilir.

Yağlı Saçlar için Bakım Kürü

Toplumda en fazla şikayetçi olunan saç tipi yağlı saçtır. Saç derisine yapışmış ve sürekli sönük duran bu tip saçlar için aşağıdaki bakım kürünü uygulayarak saç derisinin yağ dengesi sağlanabilir.

Malzemeler

  • 15 damla badem yağı
  • 15 damla avokado yağı
  • 15 damla zeytinyağı
  • 5 damla nane yağı

Uygulanışı

Yağlı saçlar için özel bu karışım hazırlanıp saçlara uygulanır. 10 dakika kadar bekletilen karışım süre sonunda normal şampuan ile yıkanarak temizlenir. 15 günde bir kere uygulanarak kısa sürede sonuç alabileceğiniz bu özel karışım sayesinde saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına katkı sağlayabilirsiniz.

Saç tipine göre doğal yağ karışımları sayesinde siz de daha sağlıklı ve daha çabuk uzayan saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir