Saçın Yağlanması Nasıl Önlenir

Saçın Yağlanması Nasıl Önlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Saçın yağlanması nasıl önlenir sorusuna cevap olarak verilen uygulamalar aslında son derece kolay uygulamalardır. Yağlı saçlar sönük ve çirkin bir görünüm alırlar. Saçın kendi yapısının yanında, saç bakımında yapılan bazı yanlışlar da aşırı yağlanmaya neden olabilir. Bu yazımızda saçın yağlanmasını önlemek için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu basit ve etkili yöntemleri uygulayarak siz de daha temiz ve güzel görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçın Yağlanması Nasıl Önlenir

Yağlı bir saç yapınız varsa bunun için özel bir şampuan kullanmanız gerekir. Günümüzde her saç tipine uygun şampuan bulmak oldukça kolaydır. Yağlı saçlar için olan şampuanlar, saçlardaki yağlanmayı geciktirecektir.

Saçlarımızı temizlemek için çok sık yıkamak da yağlanma sorununu beraberinde getirebilir. Saçlar ihtiyaç halinde her gün yıkanabilir fakat yıkama esnasında şampuan kullanmamak gerekir. Şampuan saçları ve saç derisini kurutacağı için daha fazla yağ salgılanır, bunun sonucunda da saçlar daha çabuk yağlanabilir. Bunu önlemek için haftada 2 kere şampuan kullanarak, bunun dışında şampuan kullanmadan saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saçları yıkarken kullanılan suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir. Çok sıcak suyla saçları yıkamak da yağ üretimini hızlandıracağı için saçlar mümkün olduğu kadar ılık su ile yıkanmalıdır.

Yüksek ısı yayan saç şekillendiriciler de saçlardaki yağlanmayı tetikler. Yağlanmanın yanında saçların yıpranmasına da neden olan bu uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Şaç spreyi ve jöle gibi ürünler de saçların daha hacimsiz ve yağlı görünmesine neden olduğu için bunlardan uzak durmakta fayda var.

Saçları çok sık fırçalamak da saç yağlanmasının nedenleri arasındadır. Sık fırçalanan saçlarda yağ üretimi hızlı olacağı için çok gerekmedikçe saçlarınızı fırçalamayın. Elinizi sık sık saçlarınıza götürüyorsanız bu alışkınlığınızdan da vazgeçin. Çünkü elinizde biriken toz ve kirler, siz saçlarınızla oynadıkça o bölgelere geçer. Bunun sonucunda da saçlarınız daha çabuk kirlenir ve yağlanır.

En az ayda bir defa saç diplerini derinlemesine temizleyecek saç bakımı uygulayın. Rahatça hava alan saç derisi daha sağlıklı ve güzel saçlara kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kurutma makinesi kullanmak yerine doğal yollarla kurutmaya özen gösterin. Saç kurutma makinesinin yayacağı yüksek ısı nedeni ile saçlar daha çabuk yağlanacağı için bu tür uygulamalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Saçlarınızı havlu ile kuruturken de çok fazla hırpalamadan kurulamanız gerektiğini unutmayın.

Saç yağlanmasını gidermek için tüm bu yazdığımız detaylara dikkat etmelisiniz. Aşırı yağ salgılamaya neden olabilecek gıdalardan da uzak durmalısınız. Bu şekilde saç bakımında yapacağınız bazı küçük değişikliklerle yağlanma sorununu ortadan kaldırabilir ve daha güzel görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir