Saçlardaki Beyazları Kapatma Yöntemleri

Saçlardaki Beyazları Kapatma Yöntemleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Beyazlayan saçlar her zaman yaşlılığın belirtisi değildir. Bazen çok genç yaşta da genetik sebepler, stres ve benzeri nedenlerden dolayı saçlarımız beyazlayabilir. Bu durumda olanlar saçlardaki beyazları kapatma yöntemleri konusunda araştırma yaparak kendilerine en uygun yöntemi denemek isteyeceklerdir. Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için biz de bu yazımızda saçlardaki beyazları kapatma yöntemlerini ele alıyoruz.

Saçlardaki Beyazları Kapatma Yöntemleri

Boyama: Saçlardaki beyazları kapatmak için pek çoğumuz saç boyası kullanırız. Fakat bunu yaparken de saç boyalarının saçlarımıza verdiği zararları göz ardı edemeyiz. Eğer saçlarımızda çok fazla miktarda beyaz tel yoksa saçlarımızı boyamamalıyız. Bir iki tel beyazı kapatmak için saçlarımızı yıpratmamıza gerek yok. Bunları kapatmak için daha farklı yöntemler de tercih edebiliriz.

Kına: Saçlardaki beyazları kapatmak için kullanılan en eski yöntemlerden birisi kınadır. Kına saçlardaki beyazları kapatırken, doğal bir kızıl renk de meydana getirir. Saç tellerini besler ve güçlendirir. Yalnız kına ile saçlarını boyamak isteyenler sonrasında bunun geri dönüşünün olmadığını bilmelidir. Kına saçlardan çıkmaz ve kınayı herhangi bir saç boyası da kapatamaz.

Saç Rimeli: Saçlarında az sayıda beyaz tel bulunanlar saçlarını boyatmak yerine saç rimeli kullanarak bu beyazları kamufle edebilirler. Saç rimelini uyularken bunu tıpkı kirpiklerinize sürer gibi beyaz saç tellerinize sürmelisiniz.

Renkli Şampuanlar: Saçlardaki beyazları kapatmak için kullanılacak bir başka yöntem ise renkli şampuanlardır. Saç renginize uygun bir renkli şampuan kullananarak saçlarınızdaki beyazların belirginliğini azaltabilirsiniz.

Doğal Yöntemler: Bu saydığımız yöntemlerin dışında saçlardaki beyazları kapatmak için kullanılabilecek bazı doğal yöntemler de mevcuttur. Bunlar arasında en çok bilineni ceviz kabuğu ile yapılan karışımdır. Bunun için 1 litre kaynar suyun içine 10 tane kuru ceviz kabuğu atıp 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra ceviz kabuklarını süzürek alın ve elde ettiğiniz bu ceviz suyu ile saçlarınızı yıkayın. Bunu düzenli olarak yaptığınızda saçlarınızdaki beyazların gittikçe azaldığını ve saçlarınızın tekrar eski rengine döndüğünü görebilirsiniz.

Saçlardaki beyazları kapatmanın doğal yolları arasında uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise; 2 çorba kaşığı biberiye ve 2 çorba kaşığı ada çayını küçük bir kabın içinde karıştırıp, yarım saat kadar kaynatmaktır. Hazırladığınız karışım soğuduktan sonra süzün ve saçlarınızı bu karışımla yıkadıktan sonra kurumaya bırakın.

Beyaz saçları kapatma yöntemleri bu şekilde olup, saçlarınızdaki beyazların durumuna göre bunlardan istediğinizi uygulayabilirsiniz. Hangi uygulamayı yaparsanız yapın, beyazları kapatmaya çalışırken saçlarınızın doğal dengesini bozmamaya dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir