Sahurda Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Sahurda Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Sosyal Medyada Paylaşın

Sağlıklı bir Ramazan geçirmek için iftar ve sahur menüsünde yer alan besinlere dikkat edilmesi gerekir. Özellikle sahurda tüketilen besinlerin,  gün içinde tok tutma özelliğinin olması gerekir. Bu yazımızda sağlıklı bir Ramazan geçirmek için sahurda mutlaka tüketilmesi gereken besinler konusunu ele aldık. Doyurucu bir sahur menüsünde olması gerekenler şunlardır…

Çavdar Ekmeği

Sahurda beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tüketmek ertesi gün yaşanabilecek mide sorunlarını hafifletmek için önemlidir. Mide dostu olan çavdar ekmeği aynı zamanda tok tutucu özelliğe sahiptir.

Avokado ve Muz

Sahurda tüketilebilecek en doyurucu ve besleyici meyvelerden birisi muzdur. Hem mide olması hem de tok tutucu özelliğinden dolayı tercih edilebilir. Avokado da aynı şekilde besleyici ve doyurucu özelliği olan bir meyvedir. Bu iki meyveden birisini sahur meyvesi olarak tüketebilirsiniz.

Peynir ve Süt

Yüksek protein değerlerine sahip olan süt ve peynir sahur menüsü için de son derece besleyicidir. Diğer kahvaltılıklar ile birlikte süt ve peyniri de tüketebilirsiniz.

Zeytin

Sevilen kahvaltılıklar arasında yer alan zeytin, tok tutucu özelliğinden dolayı sahur menüsü için de idealdir. Zeytin olarak yeşil ya da siyah zeytin fark etmeden sahurda mutlaka tüketmelisiniz.

Çörekotu

Mide sorunlarına etkili çözümlerden birisi olan çörekotunu yemeklerin içinde salatalarda kullanabilirsiniz. İsterseniz yoğurt içine başka baharatlar ile birlikte karıştırıp farklı bir tat yaratarak da tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Tok tutma özelliği olan bir diğer besin de yoğurttur. Sahurda 1 kase yoğurt ertesi gün için harika bir hazırlık olacaktır. Kan şekerini dengelemesi için bir tatlı kaşığı kadar tarçın eklenip tüketilebilir.

Yumurta

Ramazan’da ve sahurda tüketilmesi gereken besinlerin başında yumurta da geliyor. Sahur menüsünde rafadan ya da sahanda olarak yumurtayı tüketebilirsiniz.

Kuru Fasulye

Besleyici özelliği yüksek olan kuru fasulye, sahur için tüketilebilecek en önemli bakliyatlardandır. Eğer sahurda yemek yemeği düşünüyorsanız, kuru fasulyeyi tercih edebilirsiniz. Sulu yemeğinin dışında piyaz olarak da kuru fasulyeyi tüketebilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz sahurda tüketilmesi gerekenler listesindeki besinler ile doyurucu ve besleyici sahur menüleri oluşturabilirsiniz. Bu menüler ile sağlıklı bir Ramazan geçirebilir, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir