Salata Yapmanın Püf Noktaları

Salata Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Salata yapmanın püf noktaları hem sağlıklı beslenmek hem de damak tadımız açısından son derece önemlidir. Salata denince çoğumuzun aklına sebzelerle yapılan ve yemeğin yanında tüketilen yiyecekler gelse de aslında meyve ile de yapılan farklı çeşitleri vardır. Salata meyve ya da sebze kullanılarak yapılır ve damak tadına göre sade ya da bazı soslarla birlikte tüketilir. Sağlıklı bir çeşit olan salata her mevsim tüketilebilir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler ve diyet yapanlar sıkça salata tüketirler.

Salata Yapmanın Püf Noktaları

Salata Çeşitleri

Günümüzde farklı şekillerde yapılan salata çeşitleri bulunmaktadır. Salatalar kullanılan malzemelere ve bu malzemelerin doğranma şekillerine göre farklı isimlerle adlandırılır. Salata yapımında kullanılan sebze ve yeşillikler çiğ olarak kullanılabileceği gibi haşlama, püre, rende ve turşu olarak da kullanılabilir.

Salata Nasıl Yapılır?

  • Salata yapmaya başlamadan önce malzemeleri güzel bir şekilde yıkayarak toz ve ilaç kalıntılarından arındırmaya dikkat etmelisiniz.
  • Salata yapımında kullanılan malzemeler taze olmalıdır.
  • Yeşillikleri 10 dakika kadar sirkeli suda bekleterek daha iyi temizlenmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Salata yapımında kullanılacak olan malzemeleri yıkadıktan sonra bunları bir süre süzgeçte bekleterek kurumalarını sağlayın.
  • Salata yapımında kullanacağınız malzemeler pörsümüş ise bunları buzlu suda bekleterek tekrar taze görünmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Yapılacak salatanın çeşidine göre malzemeler büyük ya da küçük olarak doğranabilir. Sağlıklı bir salata yapmak için marul gibi yeşilliklerin elle büyük parçalara ayrılması gerekmektedir. Rendelenecek sebzeler de rendenin geniş tarafı ile rendelenmelidir.
  • Salata yapımında kullanılacak olan kuru soğanın acısının giderilmesi için tuzla ovulması gerekmektedir.
  • Salatanın tazeliğini koruması için yemekten hemen önce yapılması gerekmektedir. Eğer önceden yaparsanız bunu sos dökmeden, ağzı kapalı bir kabın içinde buzdolabında bekletebilirsiniz.
  • Salata sosu olarak damak tadınıza ve satanın çeşidine göre zeytinyağı, sirke, limon suyu, nar ekşisi, yoğurt, mayonez ya da ketçap kullanılabilir.
  • Sosları derin bir kabın içerisinde güzelce karıştırdıktan sonra salataya ilave etmelisiniz. Salatanın tuzunu en son koymalısınız.

Yapacağınız salatanın sağlıklı ve lezzetli olması için taze sebze ve meyve kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bunun dışında kullanacağınız zeytinyağı organik olmalıdır. Hazır limon suyu yerine taze sıkılmış limon suyu kullanarak daha lezzetli salata yapmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir