Şeftali Şerbeti Tarifi

Şeftali Şerbeti Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Şeftali şerbeti, Osmanlı döneminden günümüze gelen, özel bir lezzettir. Yemeklerde, ikramlık börek, çörek, keklerin yanında ya da yemek sonlarında tüketilebilen bu meyve suyu, midenin rahatlamasında ve sindirimde de pozitif etkilere sahiptir. Özel günlerde misafirleriniz için de hoş bir ikramlık içecek olan şeftali şerbeti tarifi malzemeleri ve yapım aşamalarını şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Şeftali Şerbeti Nasıl Yapılır

Şeftali Şerbeti Malzemeleri

  • 1,5 kilo kadar yumuşamış (olgunlaşmış) şeftali
  • 5 su bardağı su
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 adet limonun suyu
  • 2-3 adet karanfil (veya ince gözlü tel süzgeç)

Şeftali Şerbeti Yapımı

Şerbet için ilk olarak şeftalileri güzelce yıkayın ve soyun. İri parçalar halinde doğrayıp büyük bir tencere içine alın. Üzerine malzeme listesindeki kadar toz şeker ve suyu ilave edin. Oda sıcaklığında yarım saat kadar bekletin. Yumuşayan şeftalileri çatal, mutfak robotu ya da blender ile ezin. Püre haline gelen şeftalilerin üzerine limon suyunu da ilave edip karıştırın. Şeftali püresini temiz bir tülbetten geçirerek servis sürahisine alın. İçine karanfilleri de ekleyip buzdolabında soğutabilirsiniz. İstediğiniz soğukluğa ulaştığında servis için bardaklara boşaltın.

Şeftali şerbeti yapımı son derece basit bir tariftir. Evde fazlaca bulunan şeftalileri bu şekilde şerbet olarak değerlendirebilirsiniz. Daha çok Osmanlı mutfağının bir parçası olarak bilinen bu özel tadı isterseniz yumurta akı ile de karıştırabilirsiniz. İlk olarak biraz garip gelse de Osmanlı mutfağı ile yakından ilgilenenlerin bildiği gibi Osmanlı şerbetlerine son yapım aşamalarında yumurta akı eklenir. İyi çırpılıp kar haline getirilen yumurta akı şerbetin daha berrak ve parlak olmasını sağlar. İsterseniz siz de bu özel yöntem ile harika görünümlü şerbetler elde edebilirsiniz.

Nane Şerbeti Tarifi * Tıklayınız

Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir