Selülite Neden Olan Gıdalar

Selülite Neden Olan Gıdalar

Sosyal Medyada Paylaşın

Selülite neden olan gıdalar, vücuttaki rahatsız edici portakal kabuğu görünümlü pürüzlerin başlıca sebeplerinden birisidir. Sadece bu gıdalardan uzak durmakla bile selülit görüntüsünün azalmasını sağlayabilirsiniz. Yazın rahatça şort ve mayo giymek isteyen bayanlar şimdiden beslenme listenizde bulunan bu selülit dostu gıdalarla vedalaşmaya başlayın.

Selülite Neden Olan Gıdalar

Kahve

Bayanların dost sohbetlerinde keyiflerini arttıran kahve ne yazık ki selülit oluşumunu da tetikliyor. Kahve içerdiği kafein nedeniyle kan akışını ve metabolizmayı yavaşlatıyor. Bunun sonucunda da pürüzsüz bacaklar hayal oluyor. En iyisi hiç kahve içmemek fakat bu sizin vazgeçilmezinizse o zaman biraz az içmeye dikkat edin ve bol bol spor yapıp, sağlıklı beslenerek tedbirinizi alın.

Şeker

Şeker vücuttaki serbest radikalleri arttırarak kan damarlarının esnekliğini yitirmesine neden olur. Damarlardaki kan akışının yavaşlaması sonucunda selülitler ortaya çıkar. Selülitlerin sizden uzak olmasını istiyorsanız, siz de şekerden uzak durmaya çalışmalısınız.

Tuz

Yemeklerimizin vazgeçilmez çeşnisi tuz da tıpkı şeker gibi selülit dostu bir gıdadır. Yemeklerinizden ve salatalarınızdan tuzu çıkarmak başlarda zor gelebilir ama zamanla güzelliğinize katkısından dolayı tuzsuz bir yaşama alışabilirsiniz. Tamamen vazgeçmeseniz bile tuz kullanımını en az seviye de tutmaya çalışmalısınız.

Un

Buğday unu içerdiği lektin sebebiyle selülit oluşumunu hızlandırır. Bu konuda tedbirli olmalı, beyaz un yerine tam tahıllı un ve bu undan yapılan unlu mamülleri tercih etmelisiniz.

Karbonhidratlar

Beyaz ekmek, makarna ve kahvaltılık gevrekler selülite kapı aralayan alışkanlıklarımızdır. Selülitsiz bir vücudun sadece hayal olarak kalmasını istemiyorsanız başta makarna olmak üzere bu gıdaları tüketmekten vazgeçmelisiniz.

Alkol

Keyif vermesi ya da bir toplulukta ortama ayak uydurmak için alınan 1 kadeh alkol, kandaki yağ oranını arttırır ve kan dolaşımını yavaşlatır. Bunun yanı sıra östrojen seviyesini arttırarak vücudun vitamin almasını engeller. Şarap, bira ve diğer tüm alkollü içkiler selülit dostudur. Bunlardan uzak durmakla hem sağlığınıza hem de güzelliğinize katkıda bulunabilirsiniz.

Tüm bu saydığımız gıdalardan başka; çikolata, salam, sosis, mayonez, tatlılar, yağlı et, muz da selülite neden olan ve vedalaşmamız gereken gıdalar arasında bulunmaktadır.

Selülit Oluşumuna Engel Olan Gıdalar

Bazı gıdalar selülit oluşumunu nasıl tetikliyorsa, bazıları da selülit oluşumuna engel olmaktadır. Selülit engelleyici gıdalar; badem, haşlanmış yumurta, taze maydanoz, greyfurt, ananas, havuç, az yağlı süt ve süt ürünleri, şekersiz müsli, taze fasulye, brokoli, karnabahar ve biberdir. Bu gıdaları beslenme listenizde daha sık kullanmanız ve bununla birlikte bol bol su içmeniz selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olabileceği gibi, var olan selülitlerin de giderilmesinde etkili olurlar.

Selülite neden olan gıdalar konusunda uzmanların yaptığı açıklamalar genel olarak bu doğrultudadır. Bu gıdaları hayatımızdan çıkarmak bize bir şey kaybettirmez fakat kazandıracağı selülitsiz bir vücut bayanların yaptığı bu kısıtlamalara değecektir.

Selülit Diyeti * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir