Sezaryenin Zorunlu Olduğu Durumlar

Sezaryenin Zorunlu Olduğu Durumlar

Sosyal Medyada Paylaşın

Sezaryen, normal doğumun anne ve bebek açısından riskli olduğu durumlarda bebeğin anne karnından alınması için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Daha önceleri hamilelerin isteği üzerine de sezaryen yapılabilirken günümüzde çoğu doktor mecburi bir durum olmadığı taktirde anna adaylarına normal doğum önermektedir. Çünkü sezaryen sonuçta bir ameliyattır ve tüm ameliyatlarda meydana gelen sorunlar bu uygulamada da oluşabilir. Ameliyat esnasında yapılan bazı yanlış müdahaleler veya enfeksiyon kapılması halinde bayanların doğumdan sonraki iyileşme süreçleri daha uzun sürebilmektedir. Normal doğum gerçekleştiren bir bayan kısa sürede kendini toparlarken, sezaryen geçirmiş bir kadının toparlanması daha zor olmaktadır. Bu nedenle hamile bayanlara normal doğuma engel herhangi bir sorunları yoksa sezaryeni tercih etmemeleri tavsiye edilmektedir. Sezaryen yapılmasının mecburi olduğu durumlarda doktor hastasıyla bu durumu konuşur ve gereken hazırlıklar o doğrultuda yapılır.

Sezaryenin Zorunlu Olduğu Durumlar

 • Bebeğin doğum kanalında normal doğumu zorlaştıracak biçimde ters veya çapraz ilerlemesi durumunda sezaryen uygulanır.
 • Plasentanın rahim ağzını kapatması halinde anne ve bebek için hayati tehlike olabileceğinden dolayı bebeğin sezaryenle alınması gerekebilir.
 • Plasentanın doğumdan önce rahim duvarından ayrılması halinde bebek için hayati risk meydana gelme olasılığı vardır. Bu tür durumlarda da bebeğin ve annenin hayatını riske atmamak için sezaryen yapılmaktadır.
 • Bebeğin normal şekilde doğamayacak kadar iri olması halinde sezaryenle doğması gerekir.
 • Hamilenin leğen kemiği ve bebeğin başı arasındaki uyumsuzluk normal doğuma engel olabileceği için böyle durumlarda da sezaryen mecburi olarak yapılmaktadır.
 • Üç yada daha fazla bebeğin olduğu çoğul gebeliklerde sezaryen yapılır. İkiz doğumlarda ise ilk bebek doğum kanalında ters ilerliyorsa yine sezaryen gerekir.
 • Hamilede aşırı ıkınmasının sorun olacağı rahatsızlıklar varsa doktor sezaryen önerir. ( bel, fıtığı, kronik astım, kalp hastalığı vs.)
 • Daha önceden sezaryen, bel fıtığı, hemoroid ya da vajinal operasyonlar geçirilmesi halinde de sezaryen yapılması uygundur.
 • Annede bulunan genital bir enfeksiyonun doğum sırasında bebeğe geçme riski varsa bebek anne karnından ameliyatla alınır.
 • Rahim kasılmaları olduğu halde rahim ağzı açılmıyor ya da bebek aşağı inmiyorsa bu tür durumlarda da sezaryene başvurulur.
 • Bebeğin göbek kordonu rahim ağzından dışarı sarkmış durumdaysa acilen sezaryenle müdahale edilmesi gerekmektedir.

Sezaryenin zorunlu olduğu durumlar dışında, annenin doğum korkusu veya başka sebepten sezaryen talep etmesi halinde uygulamayı yapan hekimler olsa da çoğunluğun fikri mecburi olmadığı durumlarda sezaryene başvurulmaması gerektiği yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir