Silikonla Cama İsim Yazma
Genel

Silikon ile Cam Üzerine Yazı Yazma

Sıcak silikon, günümüzde farklı kendin yap çalışmalarında kullanılmaktadır. Temel amacı yapıştırıcı ile yapıştırılması zor olan maddelerin birbirini sıkıca tutmasını sağlamak olan sıcak silikonu farklı şekillerde de kullanmak mümkündür. Bu yazımızda cam üzerinde silikon ile şekil çıkartma çalışmasının detaylarını sizlerle paylaşacağız. Silikon ile cam üzerine yazı yazma çalışması ile elde ettiğiniz harfleri farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Yine örnek çalışma olarak sizlere bir adet dolap süsü çalışmasının detaylarını da vereceğiz.

Silikon ile Cam Üzerine Yazı Yazma

Sıcak silikon ile şekil, harf ya da rakam çıkarmak için yağlı kağıt ya da düz bir cam kullanılabilir. Yağlı kağıt ile silikon harf çıkarmak için silikonla isim nasıl yazılır konumuza göz atabilirsiniz. Cam üzerine silikonla yazmak için ilk olarak normal bir kağıt üzerine yazmak istediğiniz harfleri ya da çıkarmak istediğiniz desenleri çizin. Kağıdı düz bir zemin üzerine koyup camı üzerine yerleştirin. Silikon tabancası iyice ısındıktan sonra desenlerin üzerinden gitmeye başlayabilirsiniz.

Desenlerin üzerinden giderken ana hatlar üzerinde boşluk kalmamasına dikkat edin. İsterseniz sadece ana hatlar üzerinden gidip bu şekilde bırakabilir, isterseniz de ana hatlardan sonra içlerini de doldurup dolgulu harfler yapabilirsiniz. Silikon ile cam üzerine yazma işleminden sonra silikonun tamamen kurumasını bekleyin. Sertleştikten sonra uç kısımlarından hafifçe dokunarak harfleri çıkarın. Çıkardığınız bu harfleri isterseniz şeffaf olarak bu şekilde kullanabilir, isterseniz de akrilik boya ya da oje ile renklendirebilirsiniz.

Hazır olan harfleri dolap süsü yapmak için halat ip kullanabilirsiniz. Halat ipi istediğiniz uzunlukta örgü şeklinde örün. Ardından bu örgü üzerine harfleri yine sıcak silikon yardımı ile yapıştırın. Yalnız harfleri yapıştırırken silikonun sıcaklığı ile şeklinin bozulmaması için hasır ip üzerine silikon damlatıp o şekilde yapıştırın.

Uzunlamasına dolap üzerine asabileceğiniz bu süse dikdörtgen şeklinde bir keçe parçası kesebilirsiniz. Bu keçe parçasının üzerine aynı boyutlarda bir kağıt yapıştırıp kağıt üzerine istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Kağıt kullanmak istemezseniz hazır keçe harfleri ile ya da keçeden mini desenler ile de bu parçayı süsleyebilirsiniz. Örnek çalışmanın detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilir, detayları buradan görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir