Şiş ile Örgüye Nasıl Başlanır

Sosyal Medyada Paylaşın

Şiş örgüsü ile yazlık-kışlık giyim ürünlerinin dışında battaniye, yastık, minder, çanta gibi farklı çalışmalar da yapılabiliyor. Hazırlanmak istenen örgü ürününün türüne göre farklı kalınlıkta ve yapıda ipler ile şiş örgüsü yapabilirsiniz. Birbirinden hoş çalışmalar yapmaya başlamadan önce şiş ile örgüye nasıl başlanır sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Şiş ile Örgüye Nasıl Başlanır

Şiş ile örgü örmek isteyenlerin ilk bilmesi gereken konu, şişe ilmek atmaktır. Şişe ilmek atmak için ilk olarak elde biraz serbest ip bırakın. Bu serbest ipi atmak istediğiniz ilmek sayısına göre ayarlayabilirsiniz. İlmeği almak için sol elin işaret parmağına bir kaç tur ip dolayın. Ardından yine sol elin baş parmağına çaprazlamadan ipi değdirin. Parmağın arkasından önüne doğru bir tur ip dolayın. Doladığınız ipi işaret parmağından gelen ipin üzerinden geçirin. Baş parmağın hemen ön tarafında bir küçük üçgen oluşacaktır. Oluşan küçük üçgenin içinden sağ eldeki şişi aşağıdan yukarı şekilde geçirin. İşaret parmağındaki ipten önden arkaya doğru bir tur şişe dolayın. İpi şiş ile birlikte baş parmaktaki üçgenin içinden geçirin. Baş parmaktaki ipi bırakıp ipi çekerek ilmeği oluşturun.

Şiş ile Örgüye Nasıl Başlanır
Şiş ile Örgüye Nasıl Başlanır

Şiş ile ilmek atma tekniği öğrendikten sonra düz ilmek atmaya başlayabilirsiniz. Düz ilmek için ip örgünün ön tarafında, yani sizden yana olmayacak şekilde konumlandırılır. Ardından sağ şişi sol şişte bulunan ilk ilmeğe örgünün arka tarafından ve ilmeğin yukarıdan aşağıya doğru geçirin. Bir tur önden arkaya ipi dolayın ve ilmek içinden geçirip örün. Sol şişteki ilmeği bırakarak düz ilmeği hazırlayın.

Şiş ile ters ilmek örmek için yapılacak işlemler ise tam tersidir. Ters ilmek için ipi kendinizden yana alın. Şişi de kendinizden yana tutarak ilmek içinden aşağıdan yukarı doğru geçirin. Bir tur arkadan öne doğru ipi dolayıp ilmek içinden geçirin. Sol şişteki ipi bırakıp ilmeği atın.

Şiş ile düz ilmek örmek, ters ilmek örmek ve örgüye başlama hakkında detayları aşağıdaki videodan izleyebilir, daha kolay öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir