Sivilceler için Kil Maskesi

Sivilceler için Kil Maskesi

Sosyal Medyada Paylaşın

Sivilceler, ergenlik çağında ortaya çıkan iltihaplı kızarık kabarcıklardır. Bu kabarcıklar genelde ergenlik döneminin sonlanması ve hormonların normal seviyeye geçmesi ile yok olur. Ancak bazı sorunlu cilt tiplerinde ergenlik dönemi sonrasında da devam eden sivilceler görülebilir. Bu sivilcelerden kurtulmak için değişik malzemelerden elde edilen cilt maskeleri, krem ve losyonlar kullanılabilir. Sürekli devam eden ve rahatsızlık veren sivilceler için kil maskesi tarifleri de etkilidir. Pratik bir şekilde hazırlanan ve uygulanan kırmızı kil ile kil maskesini sivilce sorunundan şikayetçi herkes uygulayabilir.

Sivilceler için Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı kırmızı kil
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt ya da süt
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 4-5 damla limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kil maskesi için temiz bir kap içine ilk yoğurt, zeytinyağı ve limon suyunu alın. Güzelce karıştırın. Karışan malzemelerin üzerine karbonat ve kırmızı kili ekleyip karıştırmaya devam edin. Homojen kıvam alan karışım maske kıvamı almamış ise biraz limon suyu ya da kil ekleyerek kıvam almasını sağlayabilirsiniz. Kıvam alan maske karışımını özellikle sivilceli bölgelere güzelce sürün. Ardından kuruması için bekleyin. Yaklaşık 15-20 dakika içinde maske kurumuş olacaktır. Kuruyan maskeyi cildinizden ılık su ile çıkarabilirsiniz. Aşırı sivilcelenme var ise bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. Daha sonra sivilceler azaldıkça haftada 1 kere uygulamaya başlayabilirsiniz. Sivilcelerinizden tamamen kurtulduğunuzda ise önlem için ayda 1 kere uygulayabilirsiniz. Verdiğimiz maske tarifinde kırmızı renkli kil kullanılmıştır. Sivilceler için diğer kil maskesi tariflerinde yeşil ya da başka renkli killer de kullanılabilir. Malzemeleri hazırlarken verilen listedeki renge mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Sivilceler için kil maskesi kullananlar genel olarak maskenin etkilerinden memnun kalmıştır. Rahatsız edici kızarıklık ve şişliklerden kurtulanlar, ciltlerinin daha pürüzsüz ve ipeksi bir görüntüsü olduğunu dile getirmiştir. Düzenli kullanıma rağmen maske etkili olmadıysa farklı sivilce maskeleri uygulanabilir. Ancak başka sivilce maskelerini uygulamadan önce kil maskesinin üzerinden 2 gün geçmiş olmasına dikkat edin. Kil maskesini uygularken ekstra başka maske uygulanmaması, losyon ya da krem kullanılmaması gerekir. Aksi halde malzemeler birbirinin etkilerini yok edip cildin zarar görmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir