Siyah Noktalar Nasıl Önlenir

Siyah Noktalar Nasıl Önlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Siyah noktalar, sivilcelerden sonra gelen en sık karşılaşılan cilt sorunlarıdır. Bu cilt sorunları ile başa çıkmak için kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi doğal ürünler ve malzemeler de kullanılabilir. Her ne yöntem uygulanırsa uygulansın öncesinde siyah noktaların oluşumlarının önlenmesi sonrasında var olanların yok edilmesi sağlanmalıdır. Aksi halde bir yandan temizlenirken bir yandan yeniden siyah noktalar çıkabilir. Bu yazımızda sizlerle siyah noktalar nasıl önlenir sorusunun cevabını paylaşacağız.

Siyah Noktalar Nasıl Önlenir

Siyah noktalar, farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. Oluşan siyah noktaların nedenlerinin bilinmesi aynı zamanda yok edilmeleri için de önemlidir. Siyah noktalar cilt üzerindeki gözeneklerin yağ ve kir birikimi ile tıkanması sonucu oluşur. Temizlenmediğinde zamanla sertleşen ve daha büyüyen bu siyah noktalar cilt üzerinde kötü bir görüntü oluşturur. Bu kötü görüntüye neden olmamak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için bir kaç önemli noktaya dikkat etmek yeterlidir. Siyah noktaları önlemek için;

  • Geceleri mutlaka makyajınızı temizleyip uyuyun.
  • Elinizi sürekli yüzünüzde dolaştırıp etraftan bulaşan kir ve tozun cildinize ulaşmasını engelleyin.
  • Günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Su, cildin sağlığı için de çok önemlidir.
  • Sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de dışarı çıkacağınız zaman mutlaka güneş kremi kullanın.
  • Yüzünüz için kullandığınız nemlendiricinin yağsız olmasına özen gösterin.
  • Cilt temizliğinizi günlük rutinlerinizin arasına ekleyin.
  • Sadece yüz bölgenizde yoksa eğer, siyah noktaların olduğu bölgelere özel temizlik yöntemleri uygulayın.

Yukarıda bahsettiğimiz maddelere dikkat edildiğinde siyah noktaların oluşmasının büyük ölçüde önüne geçilmiş olacaktır.

Siyah noktaları önlemek için ayrıca özel bakım ürünleri de mevcuttur. Cilt tipi ve yapısına göre farklı özelliklerdeki bu malzemeleri düzenli kullanarak yüzdeki ve vücudun diğer bölgelerindeki siyah noktaların oluşmasını engellemek mümkün.

Siyah noktaları temizlemek için uygulanabilecek en basit yöntem, su ve karbonat maskesidir. Uygulama için yeterli miktarda karbonatı bir kap içine alın. Üzerine yetecek kadar su döküp karıştırın. Macun kıvamına geldiğinde cildinizdeki siyah noktaların üzerine sürün. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletin ve parmaklarınız ile dairesel hareketler yaparak maskeyi cildinizden temizleyin. Bu maske ile hem siyah noktalardan, hem de ölü hücrelerden cildinizi arındırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir