Smoothie Nedir Nasıl Yapılır

Smoothie Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Smoothie kelime anlamı olarak güler yüzlü kimse anlamını taşır. Bu nefis tadı olan içeceklere smoothie ismi verilmesinin nedeni de budur. Farklı meyve ve sebzeler ile hazırlanan sağlıklı içeceklerin tüketiminden sonra gülümsememek elde değil… Sizlerin de yüzünün gülmesi için bu konumuzda smoothie nedir, nasıl yapılır sorularının cevaplarını araştırdık. İşte o çok hoşunuza gidecek sonuçlar…

Smoothie Nedir?

Tarihi 1930’lu yıllara dayanan smoothie, ilk olarak Amerika’da satışa sunulmaya başlanmıştır. İlk başlarda sadece meyve püresi şeklinde hazırlanan smoothieler zaman içinde farklı malzemeler eklenerek geliştirilmiştir. Günümüzde özellikle bahar ve yaz aylarında serinlemek için meyve suyu, asitli içecek ve sodalara alternatif olarak tüketiliyor. Son derece sağlıklı ve besleyici özelliği olan bu içecekler, güzel tatları nedeni ile çocuklar tarafından da sevilerek tüketiliyor. Meyveli süt, meyveli yoğurt ya da meyveli içecekler yerine çocuklara verilebilir. Sağlıkdır. Bu nedenle günün her hangi bir saatinde tüketilebilir. Meyveli yoğurt ile meyveli süt arasında bir kıvama sahip olan bu içeceği evinizde bulunan malzemeler ile kendi damak tadınıza göre hazırlayıp sevdiklerinize ikram edebilir ya da soğuk olarak kendiniz tüketebilirsiniz.

Smoothie Nasıl Yapılır?

Smoothie yapmak için temel malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerden ilki sebze ya da meyvelerdir. Hazırlamak istediğiniz tada göre bu malzemelerin seçimini yapabilirsiniz. Sağlıklı bir smoothie için mevsimi olan meyve ve sebzeleri kullanmanız gerekir. Bazı smoothie tarifleri sadece meyve ya da sadece sebzelerden oluşur. Bazılarında ise hem meyve, hem sebze kullanımı söz konusu olabilir. İkinci temel madde olarak ise yoğurt kullanılmalıdır. Smoothie için kullanılacak yoğurdun ekşi olmaması, çok fazla sulu ya da çok fazla katı olmaması gerekir. Taze yoğurtlar ile daha hoş tadı olan içecekler hazırlayabilirsiniz. Ana malzemelere ek olarak buz parçaları ve soda kullanabilirsiniz.

Smoothie malzemeleri hazırladıktan sonra blender içine ilk olarak buz parçalarını koyun. Ardından meyve, sebze, yoğurt ve sodayı ekleyin. Blenderi çalıştırıp içeceği istediğiniz kıvama getirin. Bu aşamada blender içinde karışımı çok fazla bırakmamanızı öneririz. Aksi halde buzlar tamamen eriyip karışımın yoğun kıvamını kaybetmesine neden olabilir.

Hazır olan smoothieyi büyük bir bardak içine alın. Servis için isterseniz üzerini meyveler ile süsleyebilirsiniz. Yoğun kıvamlı olduğu için kalın bir pipetle ya da iki pipet ile daha rahat içilecektir. Çocuklarınıza da gönül rahatlığı ile ara öğünlerde bu tariflerden hazırlayıp verebilirsiniz.

8 Adet Meyveli Smoothie Tarifi * Tıklayınız

8 Adet Sebzeli Smoothie Tarifi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir