Soda Şişesinden Dekoratif Vazo Yapımı

Soda Şişesinden Dekoratif Vazo Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Soda şişesinden dekoratif vazo yapımı elindeki cam şişeleri değerlendirmek isteyenler için oldukça ideal bir çalışmadır. Günümüzde cam ve plastik şişeler yapılan birbirinden güzel geri dönüşüm çalışmaları sayesinde atılmak yerine farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Soda şişesinden vazo yapımı da bu güzel çalışmalara bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamanın malzemeleri arasında yün ip de bulunuyor, bu da demektir ki elimizdeki artık ipleri de değerlendirebiliriz. Şişeyi vazoya çevirebilmek için üzerine yün  ya da hasır ip ile renk ve desen tasarımı yapılıyor fakat bu zor bir iş değil. En az boyama yapmak kadar basit ve keyifli bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan gerekli malzemelerin listesini ve dekoratif vazonun yapım aşamasını paylaşmaya geçiyoruz.

Soda Şişesinden Vazo Nasıl Yapılır

Soda Şişesinden Vazo Yapımı Malzemeleri

  • 1 tane soda şişesi
  • Yün ya da hasır ip
  • Tutkal
  • Fırça ( tutkalı şişenin üzerine sürmek için )
  • Makas

Soda Şişesinden Vazo Yapımı

Soda şişesinden vazo yapmak oldukça kolay bir uygulamadır. Projeyi uygularken tek dikkat etmeniz gereken nokta ipi şişenin üzerine sıkı bir şekilde sararak alttan camın görünmemesini sağlamak.

  • Çalışmayı farklı renkte birkaç ip ile yapacaksanız ilk olarak bunları makas ile belirli boyutlarda kesin.
  • Sonrasında şişenin bir kısmına fırça yardımı ile tutkal sürün ve ipi şişenin etrafında döndürerek sarmaya başlayın.
  • Bu şekilde renkler arasında geçiş yaparak şişenin ağzına kadar ip dolayın.
  • En son ipi kestikten sonra bunun ucuna tutkal sürün ve parmağınızla hafifçe baskı uygulayarak ipin yapışmasını sağlayın

Tutkalı cam şişeye sürerken bunu aşama aşama yapmamızın sebebi ipi dolarken geçen sürede tutkalın kuruma olasılığıdır. Böyle bir risk almamak için tutkalı şeritler halinde sürerek çalışmanızda fayda var. Tüm bu aşamaları eksiksiz olarak yaptığınızda elinizde tasarımı tamamen size ait bir dekoratif vazo olacak. Bunun içine çiçek koyarak evinizin en güzel köşesine yerleştirebilirsiniz.

Evinizi güzelleştirmek için kolay bir kendin yap çalışması yapmak isterseniz bu önerimizi değerlendirebilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlerin konu hakkında daha iyi bilgi sahibi olmaları için aşağıda soda şişesinden dekoratif vazo yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Çalışmanın sonunda siz de alttaki resimdekine benzer orjinal bir vazoya sahip olabilirsiniz.

Soda Şişesinden Vazo Nasıl Yapılır
Soda Şişesinden Vazo Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir