Soğan Nasıl Soyulur

Soğan Nasıl Soyulur

Sosyal Medyada Paylaşın

Soğan nasıl soyulur? sorusuna bu yazımızda cevap bulabilir ve bu sayede kuru soğanı fazla zahmete girmeden rahatlıkla soyabilirsiniz. Yemek ve salataların lezzetini arttıran soğanı yemesi güzeldir de, kabuğunu soymak ve doğramak biraz zahmetli bir iştir. Kat kat bir kabuğu olduğu için eğer soyarken dikkatli olmazsak kabukla birlikte soğanın da birkaç katını kesip alabiliriz. Böyle bir israf yapmamak ve mutfakta işinizi kolaylaştırmak için aşağıda soğanı kolay soymaya yardımcı olacak bazı pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Soğan Nasıl Soyulur?

Soğan nasıl soyulur? diye bir soruya hepimizin vereceği cevap; ” bıçakla soyulur ” olacaktır. Evet soğan soymak için bıçak kullanırız fakat bu soyma işlemini doğru yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır.

Soğanın Kabuklarını Islatmak

Soğanı kolay soymak için kabuklarını yumuşatmayı deneyebilirsiniz. İlk olarak bıçak yardımı ile soğanın baş kısmını kesin. Daha sonra soğanı su dolu bir kabın içinde bir süre bekletin. Sudan çıkardıktan sonra yumuşayan soğan kabuğunu kolay bir şekilde soymak mümkün. Eğer soğanı suda bekletmek için yeterli zamanınız yoksa o zaman üzerine sıcak su dökebilirsiniz. Sıcak su kabuğu yumuşatacağı için soymak da çok kolay olacaktır.

Soğanı Ziyan Etmeden Soymak için

Soğan soyarken çoğunlukla kabuğu ile beraber ilk birkaç katı da çıkar. Bunu önlemek isterseniz ilk olarak soğanın arka kısmını bıçak ile kesin. Bunu yaptıktan sonra en dıştaki kabuğu rahatlıkla soyabilirsiniz.

Soğanı İkiye Bölmek

Soğanı çabuk soymak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemlerden birisi de ikiye bölmektir. Bıçak ile soğanın başını ve arkasını keserek, ikiye bölün. Bunu yaptığınızda kabuk kolayca soyulur.

Soğan Kabuğuna Çizik Atmak

Bu yöntemde soğanın kabuğunu soyarken bıçak kullanmanıza gerek yoktur. İlk önce bıçak ile soğanın baş ve arka kısımlarını kesin. Daha sonra bıçak ile soğanın üzerine dik uzanan çizikler atın. Bu şekilde yaptığınızda bıçak kullanmadan kabuğu kaldırarak soğandan ayırabilirsiniz.

Sirkeli Sıcak Su

Sirkeli sıcak su da soğan soymanızı kolaylaştırabilecek pratik bir yöntem olarak aklınızda bulunsun. Bir kabın içinde sıcak su ve sirke karışımı hazırladıktan sonra soğanların başını bıçak ile kesin. Bunları 10 dakika sirkeli su karışımında beklettikten sonra kolayca kabuklarını soyabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle soğan soymanın püf noktaları hakkında bazı bilgiler paylaştık. Sizlere anlattığımız soğan soyma yöntemlerinden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir