Soğuk Alerjisi nedir
Genel, Genel Bilgiler

Soğuk Alerjisi Nedir

Soğuk havalarda ya da soğuk bir şeyler tüketildiğinde ortaya çıkan sağlık sorunlarından birisi de soğuk alerjisidir. Yaşayan kişinin bile çoğu zaman belirtilerin farkına varmadığı soğuk alerjisi nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi için yapılabilecekleri yazımızda sizlerle paylaştık. Siz de soğuk havalarda yaşadığınız sıkıntıları değerlendirip soğuk alerjiniz olup olmadığını bu yazımız ile belirleyebilirsiniz.

Soğuk Alerjisi Nedir

Keskin soğuklara maruz kaldığınız vücudun tepki vermesine soğuk alerjisi denilir. Genel olarak cilt üzerinde etkileri olan bu alerji sadece kış mevsiminde değil, soğuk ortama maruz kalınan her durumda ortaya çıkabilir. Kişide yarattığı sıkıntılardan dolayı yaşam kalitesini düşüren bu alerjik durum beraberinde başka sağlık sorunlarını da getirebilir. Bu sebeple soğuk alerjisinin belirlenmesi ve tedavisinin yapılması gerekir.

Soğuk alerjisinin belirtileri aşağıdaki şekilde maddelendirilebilir…

  • Vücutta kaşıntıya neden olur. Vücut kızarır. Kaşıntıya bağlı zaman zaman kanamalar yaşanır.
  • Genişleyen damarlardan dolayı kalp ritminde bozukluk ortaya çıkabilir.
  • Göğüs darlığına bağlı rahat nefes alınamama durumu yaşanabilir. Nefes alamayan hastada kan basınç farkı görülür.
  • Vücudun belirli bölgelerinde cilt üzerinde dökülmelere bağlı yaralar belirir.
  • Aniden düşen tansiyon da soğuk alerjisinin belirtileri arasındadır.

Yukarıdaki belirtiler soğuk alerjisinin başlıca belirtileri arasında yer alır. Tanısı zor konulan bu sağlık sorununun kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi olarak alerjinin belirtilerine bağlı ortaya çıkan sorunların hafifletilmesi için ilaçlar kullanılır. Ciltte oluşan kaşıntının hafifletilmesi, pul pul dökülme ve yaraların tedavisi için krem, merhem tedavisi uygulanır.

Aşırı soğuk havaya maruz kalan vücutta histamin seviyesi yükselir. Histamin seviyesinin yükselmesi ciltte kaşıntının yanı sıra, tansiyon düşmesi ve alerjik şok gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle soğuk alerjisi olan kişilerde belirtiler görüldüğünde vücuttaki histamin seviyesinin düşmesi için ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Soğuk alerjisi genel olarak 15-30 yaş arası bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ortaya çıkar. Zamanında tedavi edilmediğinde hücrelerin mutasyona uğramasına neden olur. Bu da hastanın ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Ciddi sağlık sorunları yaşamaması için kişilerin zamanında bu soğuk alerjisini tedavi ettirmesi gerekir.

Kestane Alerjisinin Belirtileri Nelerdir * Tıklayın

Sıcak Alerjisi Nasıl Geçer * Tıklayın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.