Sperm Alerjisi

Sperm Alerjisi

Sosyal Medyada Paylaşın

Sperm alerjisi ( seminal plazma alerjisi ),spermin içindeki maddelere karşı kadında alerjik reaksiyon meydana gelmesidir. Bu durum ilk cinsel birliktelik esnasında ortaya çıktığı için halk arasında ” balayı hastalığı ” olarak da bilinmektedir. Sperm alerjisinin meydana gelmesi için spermlerin kadının vajinasına boşalması gerekmektedir yani prezervatif kullanılan durumlarda spermin içindeki alerjiye sebebiyet veren madde ile temas gerçekleşmeyeceği için alerjik bir reaksiyon da oluşmaz. Uzun süre prezervatifle korunan çiftler prezervatif kullanmayı bıraktıktan sonra bu durum meydana gelebilir. Önceden prezervatif o madde ile teması engellediği için durum anlaşılamamıştır.

Sperm Alerjisinin Belirtileri

 Sperm alerjisinin belirtileri erkeğin vajinaya boşalmasından dakikalar ya da saatler sonrasında kendini göstermeye başlayabilir. Vajinada kaşıntı, kızarıklık, şişme, ağrı ve yanma durumu sperm alerjisinin en belirgin özelliklerindendir. Bazı kadınlarda bu belirtiler daha ağır şekilde seyreder ve yüzde, dudaklarda, dilde şişme ve ödem, gözlerde kaşıntı, nefes darlığı, vücudun diğer bölgelerinde de döküntüler oluşabilir. Bazı durumlarda cinsel ilişki esnasında kullanılan çeşitli krem ve jeller de alerjiye neden olabilir. Alerjinin sperm alerjisi mi yoksa başka bir alerji mi olduğunu anlamak için ilişki sırasında hiçbir krem ya da jel ve prezervatif kullanmamak gereklidir. Spermin vajinaya teması sonucunda saydığımız belirtiler ortaya çıkarsa sperm alerjisinin varlığından söz edilebilir.

Sperm Alerjisine Karşı Ne Tür Önlemler Alınabilir

Sperm alerjisine karşı alınabilecek en etkili önlem prezervatif kullanmaktır. Bu şekilde sperm vajinaya temas etmediği için alerjik reaksiyon oluşma riski de ortadan kalkacaktır. Bunun dışında doktorun önereceği anti-alerjik bir ilaç  ilişki öncesinde kullanılabilir. Sperm alerjisinde eğer sperm cildin herhangi bir bölgesiyle temas ederse de alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Çiftler bu konuda da dikkatli olmalı ve gereken tedbiri almalıdır.

Sperm Alerjisi Çocuk Sahibi Olmayı Engeller Mi

Çocuk sahibi olabilmek için spermin vajinaya boşalması gerektiği ve sperm alerjisinin de bu durumu engellediği göz  önünde bulundurulursa normal yollarla çocuk sahibi olmayı engellediğini söyleyebiliriz. Bu sorundan dolayı çocuk sahibi olamayan çiftler aşılama yöntemi ile çocuk sahibi olabilmektedir. Fakat sperm alerjisi sorunu yaşayan çiftler önce bu konuda bir doktora görünüp sperm alerjisi tedavisi olmaya yönelmelidir.

Sperm Alerjisinin Tedavisi Var Mıdır

Tüm alerji çeşitlerinde olduğu gibi sperm alerjisinde de tedavi mümkündür. Kadında alerjiye sebep olan spermin kendisi değil içindeki maddelerden bir veya birkaçıdır. Tedavi aşamasında bu maddelerin tespiti önemlidir. Konunun uzmanları bu konuda gerekli araştırmaları yaptıktan sonra spermin içindeki hangi maddenin alerjiye neden olduğunu tespit ederek gereken tedaviyi uygularlar. İlişki öncesinde kullanılan anti-alerjik ilaçlar ya da başka yöntemlerle sperm alerjisi tedavi edilerek çiftlerin sağlıklı bir cinsel yaşam devam ettirmelerine olanak sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir