Spiral Rahim İçi Araç

Spiral (Rahim İçi Araç)

Sosyal Medyada Paylaşın

Spiral rahim içi araç, hamileliği engellemek için rahim içine yerleştirilen ve istendiği zaman kolayca çıkarılabilip, çocuk sahibi olmaya imkan sağlayan T şeklinde bir alettir. Alt tarafında bulunan ipler takılıp çıkarılmasını kolaylaştırmakta ve yerinde sabit durduğunun kontrolünü sağlamaktadır. Koruyuculuk oranı yüksek olduğu için ülkemizde ve dünyada en sık kullanılan hamilelikten korunma metodudur. Doğum kontrol hapı kullanmasında sakınca olan bayanlar için de en iyi alternatif spiral taktırmak olmaktadır.

Spiral Hamileliği Nasıl Önler

Kadının rahminin içine yerleştirilen spiral, spermlerin canlılığını yitirmesini sağlar ve bunların yumurtalık kanallarına ulaşmasına engel olur. Bunun yanı sıra döllenmeyi sağlayan yumurtanın da rahim içine yerleşmesine engel olur. Tüm bu etkileri sayesinde spiral döllenmenin olmasına izin vermeyerek kadının hamile kalmasını önler.

Kaç Çeşit Spiral Vardır

Günümüzde bakır ve hormon içeren spiraller vardır. Bakır içeren spiraller biraz daha ucuz olmasından dolayı, bu metale alerjisi olmayan bayanlar tarafından daha sık tercih edilmektedir. Hormon içeren spiraller, progesteron hormonu içerirler. Bazı bayanlar hormon içeren spirallerin kilo aldırabileceği endişesini taşıyabilirler, uzmanların konuyla ilgili açıklamaları bu spirallerin kilo aldırmadığı yönündedir.

Spirallerin Koruyuculuk Süresi Ne Kadardır

Spirallarin çeşidine göre koruyuculuk süreleri de değişmektedir. Şu an kullanılan rahim içi araçlar 5 ila 10 yıl arası koruma özelliğine sahiplerdir.

Kimlere Spiral Takılabilir

 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık riski bulunmayan kadınlara
 • Rahim içiyle alakalı herhangi bir enfeksiyon hastalığı olmayanlara
 • Herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan, bir süre çocuk sahibi olmak istemeyen ve istediği zaman yöntemi kullanmayı bırakıp çocuk sahibi olmak isteyen bayanlara
 • Sigara kullanan ya da 40 yaşını geçtiği için doğum kontrol hapı kullanamayanlara
 • Daha önce sezaryenle doğum yapmış ya da myom ameliyatı geçiren kadınlara
 • Yüksek kolesterol, diyabet, guatr, hipertansiyon ve migren rahatsızlığı bulunanlara
 • Kalp ve damar hastalığı riski taşıyanlara
 • Memede iyi huylu kist veya buna benzer hastalığı bulunan kadınlara
 • Myomu olan kadınlarda eğer bu hastalık rahim içi yüzeyini bozmamışsa spiral uygulanabilmekte.
 • Ağrılı adet (dismenore) gören kadınlar da spiral taktırabilirler.

Spiral taktırmaya karar verdiğinizde gideceğiniz sağlık kuruluşunda gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, spiral kullanımına engel bir durumunuz yoksa uygulama kolayca gerçekleştirilir.

Kimlere Spiral Takılmaz

 • Doğumsal olarak rahim yapısında bozukluk olanlara
 • Hamile olan veya hamilelik şüphesi bulunanlara
 • Bağışıklık sistemi zayıflığı, AIDS ve lösemi olması halinde
 • Adet düzensizliği olanlara ve açıklanamayan adet ağrısı olanlara
 • Rahim kanseri olan kadınlara spiral takılmamaktadır.

Doğumdan Ne Kadar Zaman Sonra Spiral Takılabilir

Doğum yapan ve bebeğini emziren kadınlara, doğumdan 40 gün sonra spiral takılabilmektedir. Kürtaj ve düşük yapan kadınlara ne zaman spiral takılabilir sorusuna uzmanların yaptığı açıklama, hemen spiralin takılabileceği yönündedir.

Spiral Çıkarıldıktan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınabilir

Spiraller sadece takılı oldukları sürece etkilidirler. Çocuk sahibi olmaya karar veren bayanlar spiralleri çıkarıldıktan hemen sonra hamile kalabilirler. Bunun için herhangi bir süre geçmesine gerek yoktur.

Spiral Kullanırken Hamile Kalınır Mı

Spiral de bu konuda tıpkı diğer doğum kontrol yöntemleri gibidir. Hiçbir doğum kontrol yöntemi için yüzde yüz koruma özelliği vardır diyemeyiz. Spiral kullandığı halde hamile kalan bayanlar da olmaktadır. Bu durum çoğu zaman kadına takılan spiralin yerinden oynayıp, kayması ve bunu kadının farkedememesi sonucu meydana gelmektedir. Böyle bir durumda dış gebelik oluşma riski de ortaya çıkmaktadır. Bir kadın spiral kullandığı halde gebeyse ve dış gebelik, düşük, erken doğum gibi bir risk yoksa spiral çıkarılarak hamilelik süreci devam ettirilebilir. Çocuk sahibi olmak istemeyenlere ya da gebelikte risk olması halinde kürtaj uygulanabilmektedir.

Spiral Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli

Spiral hamilelikten korunmanın en kolay ve güvenilir yöntemlerinden birisidir. Yöntemin etkili olabilmesi bunu kullanan kişinin dikkatli olmasına bağlıdır. Bazı durumlarda spiral yerinden kayabilmekte ve bunun sonucunda da hamilelik gelişebilmektedir. Bu tür kötü bir sürprizle karşılaşmak istemeyen bayanlar yılda 1 kere kontole gitmeliler. Spiralin yerinde sabit olup olmadığı kolayca tespit edilebilmektedir. Ayrıca spirallerin belli bir koruyuculuk süresi olduğu unutulmamalıdır. Koruyuculuk süresi dolan spiraller etkisini yitirdiği için çıkarılmaları ve yerine yenisinin takılması gerekmektedir.

Spiral kullanmakkadınların kullanabileceği en etkili ve sağlıklı korunma yöntemlerinden birisidir. Tüm sağlık kuruluşlarında bu uygulama basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir