Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Günümüzde spor ayakkabı çoğumuzun olmazsa olmazları arasındadır. Rahat ve şık olan bu ayakkabıların temizliği, ayak sağlığı ve hijyen bakımından önemlidir. Uygun bir şekilde temizlenmeyen spor ayakkabılar bundan zarar görebilir, ayakkabıların kullanım ömrü kısalabilir ya da kullanılamaz hale gelebilir. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için spor ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun cevabını bilmek ve doğru teknikleri kullanmak gerekir. Bu yazımızda spor ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizin püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Spor ayakkabının temizliğini düzenli olarak yaparsanız hem daha güzel görünür hem de temizlemek kolay olur. Uzun süre temizliği ihmal edilen ayakkabılar ayak sağlığı bakımından da sakıncalıdır.

 • Spor ayakkabıyı temizlemek için kullanabileceğiniz en pratik ve etkili yöntem sabun ile ovmaktır. Eski bir diş fırçasını sabuna batırıp ayakkabının üzerindeki lekeleri çok bastırmadan ovarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
 • Eğer spor ayakkabıdaki lekeler deterjanla çıkmayacak şekilde ise o zaman diş fırçasını aseton ya da alkole batırarak, lekeli yerleri bu şekilde ovabilirsiniz. Beyaz ve krem gibi açık renge sahip spor ayakkabılardaki lekeleri gidermek için bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Spor ayakkabılarda küf lekesi meydana geldi ise gliserinle temizleyerek bunlardan kurtulmanız mümkün.
 • Spor ayakkabının temizliği konusunda pek çok kişinin uyguladığı yöntemlerden birisi de ayakkabıyı makinede yıkamaktır. Doğru yöntemi kullanarak yapacağınız yıkama ve kurutma işlemi sayesinde ayakkabınıza zarar vermeden temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı

Spor ayakkabının içinde yıkanıp yıkanmayacağına dair bir ibare var mı diye kontrol. Eğer spor ayakkabı yıkanmaya elverişli bir yapıya sahip ise gönül rahatlığı ile çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Yapısı uygun olmayan ayakkabıları makineye atarsanız deforme olmalarına neden olabilirsiniz.  Genellikle bez spor ayakkabılar makinede yıkanabilme özelliğine sahiptir. Spor ayakkabıların bağcıklarını ve tabanlıklarını çıkardıktan sonra kullanmadığınız eski bir yastık kılıfının içine koyarak makinede yıkayabilirsiniz.

Spor Ayakkabılar Kaç Derecede Yıkanır

Tıpkı çamaşırlarda olduğu gibi spor ayakkabılarda da sıcaklık ayarı çok önemlidir. Yanlış ısıda yıkanan kıyafetler gibi, yanlış derecede yıkanan spor ayakkabılar da deforme olabilir. Çoğunlukla makinede yıkanabilme özelliğine sahip olan ayakkabıların içinde kaç derecede yıkanabilecekleri de yazmaktadır. Eğer kaç derecede yıkanabileceği yazmıyorsa 30 derecede kısa programda yıkayabilirsiniz.

 • Spor ayakkabı makineye atılmadan önce bağcıkları ve tabanlıkları çıkarılmalı. Bağcıklarını çıkarmadan makineye atarsanız, hem yeteri kadar temizlenmeyebilir hem de bağcıklar farklı renkte ise spor ayakkabılar boyanabilir. Bunu önlemek için yıkama işlemine başlamadan önce bağcıklarını mutlaka çözün.
 • Spor ayakkabıların bağcıklarını biraz sabunlu ile elde ya da diğer çamaşırlarla birlikte makinede yıkayabilirsiniz.
 • Makinede yıkamayacaksanız bir kabın içinde sabun ve ılık su karışımı hazırlayın. Bunun için sabun yerine bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Bağcıklarını ve tabanlıklarını çıkardıktan sonra fırçayı sabunlu su karışımına batırın ve spor ayakkabının önce dışını daha sonra da içini ovun. Son olarak tabanlıklarına da aynı işlemi uygulayın.
 • Yıkamış olduğunuz spor ayakkabı ve tabanlıkları su ile durulayın.
 • Yıkama ve durulama işleminin ardından bir kağıt havlu yardımı ile ayakkabının ıslaklığını giderin.
 • Kurutma işlemine geçmeden önce spor ayakkabıların içini kağıt havlu ile doldurun. Bu şekilde ayakkabıların şekli bozulmadan kurumaları sağlanabilir.
 • Spor ayakkabı ve tabanlıkları, balkonda güneş görmeyeceği bir yere  ya da havadar bir odaya koyarak kurutabilirsiniz.
 • Spor ayakkabı kuruduktan sonra tabanlıklarını içine yerleştirin ve bağcıklarını takın.

Spor ayakkabılarda koku oluşmasını önlemek amacı ile içine biraz karbonat serpebilirsiniz. Ayakkabılarınızı giydikten sonra havalandırarak daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz. Spor ayakkabıları uzun süre kullanmayacaksanız bunları bir kutunun içine koyup, nemli olmayan bir ortamda muhafaza edin.

Bu yazımızda sizlerle spor ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanır mı, spor ayakkabı kaç derecede yıkanır gibi merak edebileceğiniz soruların cevabını paylaştık. Yazdığımız detaylara dikkat ederek spor ayakkabılarınızı onlara zarar vermeden temizleyerek, güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir