Süt Banyosu Nasıl Yapılır

Süt Banyosu Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Eski çağlarda güzellikleri ile ön plana çıkmış kraliçelerin güzellik sırrı olarak da bilinen süt banyosu, cildin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Özellikle Nil kraliçesi Kleopatra’nın güzellik sırlarından birisi olarak da bilinen bu banyo, sıcak küvet suyu içine süt eklenmesi ile yapılır. Küvet içine süt dışında esansiyel yağlar ya da cilde faydası olan başka malzemeler de eklenerek süt banyosu hazırlanabilir. Bu yazımızda en kısa hali ile süt banyosu nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Süt Banyosu Nasıl Yapılır

Ballı Süt Banyosu

Bal ve süt cildin yumuşaması ve pürüzsüzleşmesinde önemli rol oynar. Bu iki malzemeyi bir arada kullanarak harika bir süt banyosu hazırlamak mümkün. Ballı süt banyosu için gerekli malzemeler;

  • 2 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı bal
  • Bir kaç damla istediğiniz kokuda esans yağ

Süt banyosu için gereken malzemeleri derin ve geniş bir kase içinde karıştırın. Bal ile süt birbirine karışınca küvet içine ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız küvet suyunun ılık olmasına dikkat edin. Küvet içindeki bu su ile yıkanın. Eğer daha yumuşak bir cilt isterseniz, bal miktarını arttırabilirsiniz.

Çikolatalı Süt Banyosu

Cildin daha genç ve pürüzsüz olmasını sağlayan bir maske tarifi olarak çikolatalı süt banyosunu deneyebilirsiniz. Çikolatalı süt banyosu için gerekli malzemeler;

  • 3 fincan süt
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 5 yemek kaşığı taze kıyılmış nane
  • Yarım fincan tuz
  • 1 fincan mısır nişastası

Süt banyosu için gereken malzemeler hazırlandıktan sonra hepsini bir kap içinde karıştırın. Malzemeleri karıştırmak için derin ve büyük bir kaseden yardım alabilirsiniz. Malzemelerin hepsi karıştıktan sonra bu karışımı küvetinizin içine döküp karıştırın. Ve süt banyosunun tadını çıkarın.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız süt banyosu malzemeleri ve tariflerini uygulamadan önce süte ya da küvet içine ekleyeceğiniz diğer malzemelere karşı alerjiniz olmadığından emin olun. Eğer emin değilseniz, hazırladığınız karışımdan küvet içine dökmeden önce biraz bileklerinize sürüp bekleyin. Yarım saat içinde cildinizde kızarma, kaşınma ya da döküntü oluşmazsa malzemelere karşı alerjiniz yok demektir. Rahat bir şekilde süt banyosunu hazırlayıp pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir