Süt Kaç Dakikada Kaynar

Süt Kaç Dakikada Kaynar?

Sosyal Medyada Paylaşın

Süt kaç dakikada kaynar? sorusunun cevabını bu yazımızda tüm detayları ile birlikte paylaşıyoruz. Süt büyükler ve yetişkinler için en sağlıklı içeceklerden birisidir. Dışarıdan açık olarak aldığımız sütün içindeki bakterilerin yok olması için ocakta kaynatırız. Süt kaynatmak deyip geçmemek lazım çünkü bu işlemi yaparken dikkatli olmazsak süt taşabilir, dibi tutabilir ve en önemlisi de içindeki yararlı vitaminler kaybolabilir. Aldığımız sütü sevdiklerimize güvenle içirebilmek için sütü kaynatma süresini dikkatli ayarlamalı ve bazı noktalara özen göstermeliyiz.

Süt Kaç Dakika Kaynatılmalı?

Çoğumuz sütün uzun süre kaynatıldığında daha sağlıklı olduğunu düşünürüz. Oysa ki gereğinden fazla kaynattığımız süt içindeki vitamini kaybedebilir. Zararlı bakterilerden arınması için ideal süt kaynatma süresi 10 dakikadır. Bu süre sütün içindeki vitaminleri kaybetmeden pişmesi için yeterli bir zaman dilimidir. Gereğinden fazla ocakta kaynaması süt miktarının azalmasına neden olabilir. Sütü ocağa aldıktan sonra ilk olarak orta ısıda, kaynamaya başladığında da kısık ateşte pişirmek gerekir.

Sütün Taşması Nasıl Önlenir?

Süt kaynatırken dikkatli olunmazsa belli bir süre sonra köpürüp taşar. Böyle bir durumda hem ocak batar hem de süt ziyan olur. Sütün taşmaması için geniş bir tencere kullanılması gerekir. Dolu olan bir tencere süt köpürdükçe taşmaya neden olabilir. Ocak ısısının yüksek olması da sütün taşmasına neden olabileceğinden, süt kaynamaya başladığında ocağın altı kısığa getirilmelidir. Tencerenin kapağı açık bırakılmalı ve tahta bir yemek kaşığı tencerenin ağzına koyulmalıdır. Bu şekilde kaynayan süt köpürdüğünde taşmak yerine geri inecektir.

Süt Kaynatırken Tencerenin Dibinin Tutmaması için Ne Yapılmalı?

Süt kaynatanların başına sıkça gelen durumlardan birisi de tencerenin dibinin tutmasıdır. Sütü geniş bir tencerede kaynatmak bu konuda alacağınız ilk önlem olmalıdır. Sütü boşaltmadan önce tencereyi su ile çalkalamak da pişirirken dibinin tutmasına engel olabilir. Bunların yanı sıra sütü kısık ateşte pişirmek de dibinin tutmaması için dikkat edilmesi gereken detaylardan birisidir.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız süt kaynatmanın püf noktaları ve sütü pişirme süresi konusunda dikkatli olursanız, sütü sağlıklı bir şekilde ağız tadı ile içebilirsiniz. Dışarıdan aldığınız sütün içindeki mikrop ve bakterileri yok etmek için mutlaka kaynatarak tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir