Süt Maskesi Tarifleri

Süt Maskesi Tarifleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Süt, cilt ve saç için besleyici ve canlandırıcı özelliği olan bir sıvıdır. İçinde A, D ve E vitaminleri bulunan süt, gençleşme ve güzelleşme için sıkça kullanılıyor. Eski Yunan ve Mısır toplumlarında da kadınların güzelleşmek için kullandıkları süt, günümüzde de cilt maskesi olarak sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizlerle farklı özelliklerde 3 adet süt maskesi tarifleri ve yapılışlarından bahsedeceğiz.

Süt Maskesi Tarifleri

Sivilceler için Süt Maskesi

Süt, cilt üzerindeki fazla yağı emip sivilcelerin oluşmasını engeller. Sivilceler için süt maskesi tarifi hazırlarken yeterli miktarda süt içine biraz fuller toprağı eklemeniz gerekir. Cilde yumuşaklık katması için karışım içine biraz da doğal gül suyu karıştırabilirsiniz. Malzemelerin hepsini derin bir kase içine alın. Homojen kıvam alana kadar karıştırın. Karışan maskeyi yüzünüzde özellikle sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere sürün. Maske cildinizde kuruyunca ılık su ile yıkayıp durulayabilirsiniz.

Ballı Sütlü Cilt Maskesi

Bal ve süt ile hazırlanan cilt maskesi cildin canlanmasını sağlar. Ballı sütlü cilt maskesi için malzemeler;

  • 3 yemek kaşığı süt
  • 3 yemek kaşığı bal
  • 1 fincan yulaf

Ballı süt maskesi için gereken malzemeleri bir kase içinde karıştırın. Cildinizi maske için tamamen temizleyin. Karışım macun kıvamına geldikten sonra cildinize sürün. Maskeyi yedirmek için parmak uçlarınız ile masaj yapın. Maskeyi bir kaç dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Nemlendirici Süt Maskesi

Nemlendirici süt maskesi kuru ciltlere özel bir maskedir. Cildi doğal yollarla nemlendirmek için uygulanabilir. Malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı süt
  • Yarım tatlı kaşığı bal

Malzemeleri bir kase içinde macun kıvamı alana kadar karıştırın. Sonrasında göz çevresi hariç tüm yüze uygulayın. Eğer cildiniz çok kuruysa maske içine yarım muzu püre haline getirip ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız maske yüzde yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Süt Maskesi

Siyah noktaları yok etmek ve yeniden oluşmalarını engellemek için süt maskesi uygulanabilir. Siyah noktalar için süt maskesi malzemeleri;

  • 2 tatlı kaşığı süt
  • 1 tatlı kaşığı toz jelatin

Maske için gereken malzemeleri uygun bir kap içinde homojen kıvam alana kadar karıştırın. Hazır olan maskeyi cildinize sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Sonrasında ılık su ile cildinizden maskeyi temizleyin.

Yukarıda verdiğimiz süt maskesi tariflerinden cildinizin ihtiyacına göre uygun olanları uygulayabilirsiniz. Bir süt maskesini uygularken diğerini uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir